Stanislav Fort, vedoucí vědecký pracovník z Vlčkovy 'kyberbezpečnostní' firmy AISLE, zkoumal dopady Anthropic Mythos (nový AI model od Anthropicu zaměřený na hledání chyb, který před nedávnem vyplašil celý svět) a předvedl, že schopnosti umělé inteligence nejsou lineárně závislé na velikosti nebo ceně modelu a dokázal, že i některé otevřené modely zvládly v řadě testů odhalit ve zdrojových kódech stejné chyby jako Mythos (například FreeBSD CVE-2026-4747) a to s výrazně nižšími provozními náklady.
Federální návrh zákona H.R.8250 'Parents Decide Act', 13. dubna předložený demokratem Joshem Gottheimerem a podpořený republikánkou Elise Stefanik coby spolupředkladatelkou (cosponsor), by v případě svého schválení nařizoval všem výrobcům operačních systémů při nastavování zařízení ověřovat věk uživatelů a při používání poskytovat tento věkový údaj aplikacím třetích stran. Hlavní rozdíl oproti kalifornskému zákonu AB 1043 a kolorádskému SB26-051 je ten, že federální návrh by platil rovnou pro celé USA.
Qwen (čínská firma Alibaba Cloud) představila novou verzi svého modelu, Qwen3.6‑35B‑A3B. Jedná se o multimodální MoE model s 35 miliardami parametrů (3B aktivních), nativní kontextovou délkou až 262 144 tokenů, 'silným multimodálním vnímáním a schopností uvažování' a 'výjimečnou schopností agentického kódování, která se může měřit s mnohem rozsáhlejšími modely'. Model a dokumentace jsou volně dostupné na Hugging Face, případně na čínském Modelscope. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Sniffnet, tj. multiplatformní (Windows, macOS a Linux) open source grafická aplikace pro sledování internetového provozu, byl vydán ve verzi 1.5. V přehledu novinek je vypíchnuta identifikace aplikací komunikujících po síti.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 15.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Současně se SUSECON 2026 proběhne příští čtvrtek v Praze také komunitní Open Developer Summit (ODS) zaměřený na open source a openSUSE. Akce se koná ve čtvrtek 23. 4. (poslední den SUSECONu) v Hilton Prague (místnost Berlin 3) a je zcela zdarma, bez nutnosti registrace na SUSECON. Na programu jsou témata jako automatizace (AutoYaST), DevOps, AI v terminálu, bezpečnost, RISC-V nebo image-based systémy. Všichni jste srdečně zváni.
Český úřad zeměměřický a katastrální zavedl u anonymního nahlížení do katastru nemovitostí novou CAPTCHA ve formě mapové puzzle: nepřihlášení uživatelé musí nově správně otočit devět dlaždic v 3x3 poli tak, aby dohromady daly souvislý obrázek výseče reálné mapy, přičemž na to mají pouze jeden časově omezený pokus. Test je podle uživatelů i odborníků příliš obtížný a na sociálních sítích pochopitelně schytává zaslouženou kritiku a
… více »Byla vydána verze 1.95.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Mozilla prostřednictvím své dceřiné společnosti MZLA Technologies Corporation představila open-source AI klienta Thunderbolt. Primárně je určený pro firemní nasazení.
Firma Cal.com oznámila, že přesouvá svůj produkční kód z otevřeného do uzavřeného repozitáře z důvodu bezpečnostního rizika umělé inteligence, která prý dokáže vyhledávat a zneužívat zranitelnosti rychleji, než by je jejich vývojářský tým stíhal opravovat. Zároveň zveřejnila samostatnou, open-source verzi Cal.diy pod licencí MIT, ovšem bez řady původních funkcí. O tom, zda je toto opatření rozumné, existují pochyby. … více »
Handle 0x0005
DMI type 5, 20 bytes.
Memory Controller Information
Error Detecting Method: None
Error Correcting Capabilities:
Other
Supported Interleave: One-way Interleave
Current Interleave: One-way Interleave
Maximum Memory Module Size: 512 MB
Maximum Total Memory Size: 1024 MB
Supported Speeds:
70 ns
60 ns
Supported Memory Types:
FPM
EDO
DIMM
SDRAM
Memory Module Voltage: 3.3 V
Associated Memory Slots: 2
0x0000
0x0001
Enabled Error Correcting Capabilities:
None
Handle 0x0006
DMI type 6, 12 bytes.
Memory Module Information
Socket Designation: DIMM 1
Bank Connections: 0 1
Current Speed: 60 ns
Type: DIMM SDRAM
Installed Size: 512 MB (Single-bank Connection)
Enabled Size: 512 MB (Single-bank Connection)
Error Status: OK
Handle 0x0007
DMI type 6, 12 bytes.
Memory Module Information
Socket Designation: DIMM 2
Bank Connections: 2 3
Current Speed: 60 ns
Type: DIMM SDRAM
Installed Size: Not Installed
Enabled Size: Not Installed
Error Status: OK
Handle 0x0008
DMI type 7, 19 bytes.
Cache Information
Socket Designation: L2 Cache
Configuration: Enabled, Socketed, Level 2
Operational Mode: Write Back
Location: Internal
Installed Size: 256 KB
Maximum Size: 1024 KB
Supported SRAM Types:
Burst
Pipeline Burst
Installed SRAM Type: Burst
Speed: Unknown
Error Correction Type: Unknown
System Type: Unknown
Associativity: 2-way Set-associative
Maximum Memory Module Size: 512 MB Maximum Total Memory Size: 1024 MBTo su tie parametre ktore su tam takze som z toho vycital ze max pre bank je 512 a a to je 2x bank a spolu mam podporu 1024 MB. Takze viac to asi nepojde.
doplneni RAM o dalsich 1 GRAMTeorie, ze informace, hmota a energie jedno a teze jsou existuje, ale ze by to nekdo bral vazne?
Tiskni
Sdílej: