Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Všude je spousta rad co s tím ale většinou jim vůbec nerozumím, takže prosím o nějaký srozumitelný postup jak to zprovoznit.ptas se hodne obecne, sam uvadis, ze jsi (nejspis) nasel odpovedi, ale nedari se ti reseni zprovoznit. proste to vyzkousej. a kdyz to nepujde, tak napis - co jsi zkousel: presne prikazy, ktere jsi zadaval - proc se to nepovedlo: ktery prikaz selhal/nerozumis mu. jakou chybu prikaz vypsal...
grep THERMAL /boot/config-tvoje_jadro
vypise CONFIG_ACPI_THERMAL=y
), tak se parametr zadava na prikazovou radku jadra. Pokud pouzivas grub
, tak v /boot/grub/menu.lst
najdi radku obsahujici kernel, a pridej jmeno_modulu_thermal.tzp=300
. Pokud je zakompilovany jako modul, pridej do /etc/modprobe.conf
radek options jmeno_modulu_thermal tzp=300
.
Větráček se správně spouští jen pokud sleduju teplotu.to sedi na tenhle bug v jadre: http://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=5534 bud se muzes pokusit o nove jadro s nekterym patchem zminenym v tom odkazu, a nebo pouzit zly oskliva hack, ktery pomoci cronu zaridi, ze se bude teplota zjistovat jednou za minutu jen tak pro nic zanic a vetraky tak budou spinat: znamenalo by to do /etc/crontab pripsat radek
* * * * * root /nejaky/prikaz/co/zjistuje/teplotu >/dev/nullten prikaz muze byt terba "acpi -t", "cat /proc/acpi/thermal_zone/TZ1/temperature" nebo neco podobneho
Tiskni
Sdílej: