Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Zdravím, mám trochu netradiční dotaz, spíš prosbu o doporučení. Ačkoliv se za to trochu stydím, dosud jsem nepotřeboval psát žádné dokumenty delší než několik jednotek, maximálně desítek stran, u nichž nijak zvlášť nezáleželo na struktuře, a k tomu jsem používal gvim nebo gedit, když nestačil prostý text tak k formátování html a css, a případný tisk probíhal z čehokoliv, co otevřelo to html. Teď mě však čeká povinnost psát více, kvalitněji a častěji, než dosud, a zřejmě i delší texty.
Pokud nepočítám MS Word 95/97 krátce kdysi před lety, nemám ani zkušenost s wysiwyg ediroty, nejsem ničím nijak dotčen ani poznamenán, fakt umím jen to html. Proto jsem se chtěl zeptat, co byste mi doporučili, zda spíš něco jako OpenOffice.org Writer (Kword ani Abiword prý nebývají dost stabilní), nebo rovnou něco jako (La)TeX, popř. LyX. Co je lepší, efektivnější? Podotýkám, že ty dokumenty nebudou matematického charakteru, takže bych asi nijak nevyužil schopnosti TeXu, co se týče vzorců. Je přesto lepší se jej učit, spíš než wywisiwyg editory? Díky za doporučení.
Tiež odporúčam na písanie dlhších textov latex. Aj keď ho človek nepoužíva na sádzanie matematických textov , ocení jeho výhody.
Najlepšie na ňom je, že netrpí syndrómom posledného klepu, ktorý je dosť častý u wyswyg editorov. To je ked o tretej v noci dorábate dokumentáciu, dopíšete poslednú vetu a zistíte, že sa vám to celé porozskakovalo. Pri paťdesiatich stranách to prestáva byť sranda. Toto v latexu nehrozí. Prinajhoršom sa vám rozskočí posledný odstavec, ale dá sa to lahšie napraviť.
Ani pri písaní nie je človek zbytočne zaťažený vizuálnou stránkou dokumentu, takže sa môže lepšie sústrediť na text. Nekašle sa s tabulkou , ktorá mu neustále odskakuje.
Ak si vytvoríte vlastný štýlový súbor s makrami na jednom dokumente, ďaľšie sa vám píšu oveľa ľahšie. Vaše dokumenty síce potom vyzerajú uniformne, ale zato veľmi úhľadne. Keď sa s tým človek naučí, dá sa s tým robiť oveľa efektívnejšie, ako pri wyswyg editoroch.
Tiskni
Sdílej: