Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
--dport
, tedy že chcete blokovat odchozí požadavky na web, a ne --sport
, tedy to, co přichází z portu 80 na tom stroji 10.11, ale fakt by bylo lepší než výkřiky typu "co se stalo -- nic!" popsat, s co si od toho, co děláte, slibujete, a jak se projevuje to "nic". Nemáme tu křišťálovou kouli.
predtym som este skusalAno, správně. Tímto pravidlem se zablokovalo vše, co by přicházelo z jiného stroje a mělo být předáno na mašinu 192.168.10.11 na port 80 (kde obvykle poslouchá www-server). Dovedu si představit situace, kdy by to bylo užitečné, ale pokud je cílem hry nepustit uživatele na web, skutečně to je pakáreň
iptables -A FORWARD -p tcp -d 192.168.10.11 --dport 80 -j DROP
ale to mi tiez neslo
zrejme preto lebo som mu tymto pravidlom povedal, ze:
vsetko co smeruje na 192.168.10.11 na port 80 ZAHOD, ale kedze 192.168.10.11 je moje PC a nie nejaky web server, tak to bola vlastne pakaren... pochopil som to spravne, alebo zase strielam slepymi?
este ak by si mi mohol zodpovedat tuto otazku, budem ti velmi povdacny, dakujem...
Ještě upozorňuju, že kromě portu 80 existuje také 443 pro https.
Tiskni
Sdílej: