Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Důležitá pasáž je tam samozřejmě to Wake on LAN - onen magic paket nemá nic společného s IP, musíte ho poslat ze zařízení na stejné LAN jako zapínaný stroj, tedy např. z routeru, který vám zajišťuje internetové připojení.
Prakticky každej dnes prodávanej domácí router tuhletu funkci (tzn že umožňuje budit PC v lokální síti) má, zkus se podívat do jeho administrace.
Tak tohle jsem netušil, přesněji řečeno - nikdy jsem se buzením přes internet netrápil.
Mohlo by ale být podobné řešení, pokud máš doma telefonní linku. Použít buzení přes modem, pokud to deska podporuje (myslím, že vysloužilých modemů se válí všude dost). Ona asi ani nebude potřeba ta tel. linka - já jsem veřejnou IP obětoval pro Sipuru (VoIP škatulka pro 2 telefony s routerem a NAT), takže mám analogovou telefonní přípojku přes net, a měl by tak jít probudit i počítač s vnitřní IP adresou.
No, také jsem to nikdy nepoužíval (jediné, co používám, je buzení mpřes LAN v práci, kdy občas jsou tak dlouhé výpadky elektřiny, že chcípne i UPS, tak potom spouštím přes síť server).
Ale mamka mé bývalé přítelkyně si stěžovala, že se jim sám zapíná počítač. Obvykle odpoledne po práci - že přijde ráno a on běží, i když si je jistá, že ho vypnula. Jednou jsem jí hned ráno volal do práce, a řekla mi, že ve chvíli, kdy zazvonil telefon, se zapnul. Ptám se jí, jestli k němu má připojený modem - že ano. Tak jsem ji nasměroval do BIOSu, a měla tam povoleno buzení přes modem. Stačilo to vypnout a počítač se přestal zapínat
Takže stačí připojit modem, povolit v BIOSu buzení a zavolat na něj
Takže stačí připojit modem, povolit v BIOSu buzení a zavolat na něj
Což se bez telefonní linky dělá dost špatně...
Tiskni
Sdílej: