Vývoj programovacího jazyka Zig byl přesunut z GitHubu na Codeberg. Sponzoring na Every.
Stejně jako GNOME i KDE Plasma končí s X11. KDE Plasma 6.8 poběží už pouze nad Waylandem. Aplikace pro X11 budou využívat XWayland.
Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k výraznému zvýšení ochrany nezletilých na internetu, včetně zákazu vstupu na sociální sítě pro osoby mladší 16 let. Legislativně nezávazná zpráva, kterou dnes odsouhlasil Evropský parlament poměrem 493 hlasů pro ku 92 proti, kromě zavedení věkové hranice 16 let pro využívání sociálních sítí, platforem pro sdílení videí či společníků s umělou inteligencí (AI) vyzývá také k zákazu … více »
Doom v KiCadu nebo na osciloskopu? Žádný problém: KiDoom: Running DOOM on PCB Traces a ScopeDoom: DOOM on an Oscilloscope via Sound Card.
Po AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.1 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source reimplementace počítačových her Tomb Raider I a Tomb Raider II spolu s dalšími vylepšeními a opravami chyb TRX byla vydána ve verzi 1.0. Jedná se o sloučení projektů / enginů TR1X a TR2X do jednoho TRX. Videoukázka na YouTube.
Společnost Seznam.cz spouští konverzační nástroj založený na umělé inteligenci Seznam Asistent. Asistent využívá vlastní jazykový model SeLLMa a dočasně i komerční modely od OpenAI provozované v evropských datacentrech prostřednictvím Microsoft Azure. Dlouhodobým cílem Seznamu je provozovat Asistenta výhradně na interních jazykových modelech a ve vlastních datových centrech.
Software LibrePods osvobozuje bezdrátová sluchátka AirPods z ekosystému Applu. Exkluzivní funkce AirPods umožňuje využívat na Androidu a Linuxu. Díky zdokumentování proprietárního protokolu AAP (Apple Accessory Protocol).
Byl vydán AlmaLinux OS 10.1 s kódovým názvem Heliotrope Lion. S podporou Btrfs. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Placená služba prohledávání zprostředkovatelů dat a automatického odstraňování uniklých osobních údajů Mozilla Monitor Plus bude 17. prosince ukončena. Bezplatná monitorovací služba Mozilla Monitor bude i nadále poskytovat okamžitá upozornění a podrobné pokyny k omezení rizik úniku dat. Služba Mozilla Monitor Plus byla představena v únoru loňského roku.
Nedaří se mi zlomit desku Gigabyte GA-965-S3, konkrétně SATA2. Při bootování z CD po natažení kernelu klekne s hláškou že nemůže najít cdrom.
Chyba ověřena s Suse 9.3, 10.1, Debian 3.1, SystemRescuCD 0.2.19.
Na stránkách gigabyte je jen lakonické "please download Linux driver from chipset vendors' website or 3rd party website"
Díky za rady ...
na tomhle MB je "gigabyte SATA" = Jmicron 360/363 a je AHCI neni to podobny ? btw: upresni problem a detaily
ta "gigabyte sata" to neni, cela deska ma intel chipsety (P965 + ICH8), bohužel v dokumentaci (a na www) je sata chipset označeny jako "GIGABYTE SATA2". Nic míň, nic víc.
Podle blokového schématu v doc. je IDE zapojen až za (přes) SATA, takže po natažení jádra bez správného modulu se IDE (a tím i cdrom) "ztratí".
Když udělám ručně rmmod ahci (protože je nataženy) a pak modprobe ahci, tak to dlouho trva, detekuje sda a sdb (což je asi správně, páč mám 2 disky), zároveň zahlásí, že nemůže detekovat fs (což je taky správně, protože nejsou zformátované) a pak zahlásí timeout a error -12.
A to je vše 
V BIOSu se dá nastavit RAID, AHCI, RAID+IDE. Zkoušel jsem všechny 3 varianty.
Tiskni
Sdílej: