Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
1. je OpenSource 2. je stabilní 3. umožňuje import účtů z ASCII CSV (nebo podobně jednoduše - a to včetně hesel) 4. umožňuje rozdělování účtů do skupin (v nějaké formě - jde o to, že na konci každého šk. roku je třeba smazat ty, kteří odmaturovali/opustili školu) 5. zvládne cca 1000 schránek 6. má www rozhraní k ovládání účtu 7. umí omezit velikost schránkyDiky Fida
Jinak to umí: ESMTP server - POP3 server - Finger server - podpora virtuálních doméne - uživatelé nepotřebují účet v operačním systému - SMTP kontrolu odesílání - SMTP RBL kontrolu mapování - SMTP RSS kontrolu mapování - SMTP ORBS kontrolu mapování - SMTP DUL kontrolu mapování - SMTP ochranu proti spammerům (na bázi IP nebo DNS hodtitelů) - SMTP auntentikaci (PLAIN LOGIN CRAM-MD5 POP3/SMTP nebo jinou..) - podporu SMTP příkazu ETRN - POP3 synchronizátor s externími POP3 účty - aliasy účtů - aliasy domén - mailing listy - uživatelské procesy pošty - doručování lokálně generovaných souborů zpráv - administrace přes TCP/IP - nastavitelní zpracovatelé zpráv - multiplatformní - filtry pro domény- nastavitelná (externí) POP3 autentizace Na požádání pošlu i ten překlad a PHP třídu.. až to bude hotový tak to hodím někam na web pod LGPL
Tiskni
Sdílej: