Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
A co takhle použít místo mailu DynDNS?
#!/bin/sh # Prihlasovaci udaje LOGIN='test' PASSWORD='test' HOST='test.dyndns.org' # Log soubor LOG=/var/log/dyndns.log # Odeslani nove IP adresy & zalogovani vysledku if [ $2 = "new" ]; then export `grep 'IPADDR' $1` curl -k -u "$LOGIN:$PASSWORD" "https://members.dyndns.org/nic/update?hostname=$HOST&myip=$IPADDR" >> $LOG date +"%t%D %T" >> $LOG fi
Tohle stačí uložit do souboru /etc/dhcpc/dhcpcd.exe
(což je mimochodem ten soubor, kterej hledáš, viz man dhcpcd
) a máš rázem "pevné doménové jméno".
I v tomhle případě DynDNS použít samozřejmě lze - jedný IP adrese může být přiřazeno víc jmen. DynDNS IMHO dokonce nabízí přímo službu, kdy si pro váš stroj můžete zvolit vlastní doménové jméno (tzn mimo nabídku domén DynDNS). Ta je ale myslim už placená a je otázka jestli není levnější si koupit u vašeho ISP pevnou IP adresu...
cron
u nechodí.
Kde máš chybu v tom bordelu nahoře ti nepovim (a ani nikdo jinej nebude pravděpodobně mít chuť se v takhle "naformátovanym" kódu hrabat), ale poradim ti se vykašlat na cron a použít ten soubor /etc/dhcpc/dhcpcd.exe
. Kdyby si si totiž přečetl manuál k dhcpcd jak jsem ti radil, věděl bys, že dhcpcd
při změně na interface tenhle soubor automaticky spouští s parametry soubor_rozhrani
, akce
. Takže script pak může vypadat nějak takhle:
#!/bin/bash INFOFILE='/etc/dhcpc/dhcpcd-eth0.info' if [ $2 = "new" -a $1 = "$INFOFILE" ]; then export `grep 'IPADDR' $1` # Tady provadim pozadovane akce s aktualni # IP adresou v promenne $IPADDR fi
kde "kód" v komentáři se provede pokud dojde na rozhraní ke změně IP adresy. Žádnej cron není potřeba.
Tiskni Sdílej: