Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
IKEA představila 3 senzory pro chytrou domácnost: senzor na dveře a okna PARASOLL, bezdrátový pohybový senzor VALLHORN a senzor úniku vody BADRING. Budou kompatibilní s Home Assistant?
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 13.0.0. Přehled novinek v oznámení.
A co takhle použít místo mailu DynDNS?
#!/bin/sh # Prihlasovaci udaje LOGIN='test' PASSWORD='test' HOST='test.dyndns.org' # Log soubor LOG=/var/log/dyndns.log # Odeslani nove IP adresy & zalogovani vysledku if [ $2 = "new" ]; then export `grep 'IPADDR' $1` curl -k -u "$LOGIN:$PASSWORD" "https://members.dyndns.org/nic/update?hostname=$HOST&myip=$IPADDR" >> $LOG date +"%t%D %T" >> $LOG fi
Tohle stačí uložit do souboru /etc/dhcpc/dhcpcd.exe
(což je mimochodem ten soubor, kterej hledáš, viz man dhcpcd
) a máš rázem "pevné doménové jméno".
I v tomhle případě DynDNS použít samozřejmě lze - jedný IP adrese může být přiřazeno víc jmen. DynDNS IMHO dokonce nabízí přímo službu, kdy si pro váš stroj můžete zvolit vlastní doménové jméno (tzn mimo nabídku domén DynDNS). Ta je ale myslim už placená a je otázka jestli není levnější si koupit u vašeho ISP pevnou IP adresu...
cron
u nechodí.
Kde máš chybu v tom bordelu nahoře ti nepovim (a ani nikdo jinej nebude pravděpodobně mít chuť se v takhle "naformátovanym" kódu hrabat), ale poradim ti se vykašlat na cron a použít ten soubor /etc/dhcpc/dhcpcd.exe
. Kdyby si si totiž přečetl manuál k dhcpcd jak jsem ti radil, věděl bys, že dhcpcd
při změně na interface tenhle soubor automaticky spouští s parametry soubor_rozhrani
, akce
. Takže script pak může vypadat nějak takhle:
#!/bin/bash INFOFILE='/etc/dhcpc/dhcpcd-eth0.info' if [ $2 = "new" -a $1 = "$INFOFILE" ]; then export `grep 'IPADDR' $1` # Tady provadim pozadovane akce s aktualni # IP adresou v promenne $IPADDR fi
kde "kód" v komentáři se provede pokud dojde na rozhraní ke změně IP adresy. Žádnej cron není potřeba.
Tiskni
Sdílej: