Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vzhledem k tomu, ze racer je jedna z mych nejoblibenejsich her, tak Vam muzu rict, ze na tehle graficke karte to bude velmi pravdepodobne bida a utrpeni. Jak predchozi pisatel psal, je to (s prominutim) sunka. Ja vlastnim nVidii 6200 a moc efektu si dovolit nemuzu (odlesky atd.) a to je podstatne vykonnejsi nez Vanta.
Na nejnizsi kvalitu textur a bez odlesku to asi pujde docela dobre, ale zase to vypada blbe.
The NVIDIA Vanta; is a low-cost, 128-bit TwiN Texel, highly integrated 3D graphics processor, designed specifically for value-conscious users. Leveraging the NVIDIA TNT architecture, NVIDIA Vanta delivers breakthrough 3D and industry-leading 2D graphics performance, making it ideal for today's basic desktop PC. The NVIDIA Vanta comes in 4-16MB configurations.
Přestože tato karta měla mnoho podob, obvykle ji lze výkonem srovnat s TNT2 Riva M64. Některými OEM kouzelníky byla takto dokonce označována přímo RivaM64. To znamená, že "rozumně" udělané 3D hry, popř. hry s 2D akcelerací nejsou problém. Třeba Torcs jdou s vypnutými detaily celkem použitelně. Na Racer ale zapomeňte.
Tiskni
Sdílej: