Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jak mohu zmenit vlastnika mnoha souboru v adresari s ostatnimi vlastniky?
pokusim se to upresnit:
V adresari je 150 souboru, ktere vlastni USER1. Jak mohu zmenit vlastnika vsech techto souboru na vlastnika USER2? Pozor! V adresari je i spousta souboru, ktere vlastni USER3.
Za pomoc diky
-R
, ale pak by to změnilo vlastníka všem, ne jen těm, které vlastní USER1.
find . -user USER1 -exec chown USER2 {} \;
Případně můžete místo '\;
' na konci zkusit '+
'
Materiál k samostudiu: find(1)
, případně xargs(1)
-maxdepth 1
for subor in `find -user USER1` ; do chown USER2 $subor ; donea potom ešte to čo som pastol nižšie
Problémy jsou dva (pokud jsem na nějaký nezapomněl):
1. Bude-li v názvu některého souboru problematický znak (např. mezera), nebude to fungovat.
2. Bude-li těch vyhovujících souborů moc, selže to na překročení počtu resp. celkové velikosti parametrů; u 150 to sice téměř jistě nehrozí, ale je lépe si na to nezvykat.
To s tým počtom súborov som tušil, aj keď zatiaľ som s tým nemal problém, ale tie medzery a iné zákerné znaky ma dostali. Myslel som, že find to escapuje než to pustí ďalej, tak som to teraz skúsil a naozaj nie.
Ďakujem za rozšírenie obzorov.
Kto do pekla používa medzery v názvoch súborov?! Just joking...
chown USER2 `find -user USER1`Ak chcete meniť aj group, tak za USER2 treba doplniť znak ":" a názov grupy. A pozor - find prechádza aj podadresáre, takže ak je to nežiadúce tak to treba vypnúť (man find).
Tiskni
Sdílej: