Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Tak mně napadlo, používáte /home/xxx/Dokumenty? A nebo všechny podadresáře máte rovnou v home?
Výhody ~/Dokumenty:
- mnou vytvořené dokumenty se nemíchají s nastavením a dalšímy věcmi v home
nevýhody ~/Dokumenty
- jedna úroveň navíc
> ls ~ Desktop dokumenty pages poznamky radia skripty
Desktop Dokumenty Fotky Hudba Obrázky Ostatní Stažené
$ ls ~ backup doc eagle palm skola work bin download GNUstep prg tmp
$ ls ~ Archiv Downloads Hudba prog temp Video work Zdrojaky Desktop GNUstep Knihy Různé usr Weby wwwJá jsem dokumenty nazval Archiv, protože tam jsou i fotky a další věci. Jinak dobrej název pro podobnou složku je Notes, ať už česky nebo anglicky. Ten
GNUstep
tam zůstal po WindowMakeru, nechápu co tím jeho autoři zamýšleli, asi ho smažu. www
je přejmenované nešťastně pojmenované public_html
.
~ $ ls Desktop Dokumenty Hry Templates ~ $ ls Dokumenty E-maily Filmy Hudba Knihy Obrázky Projekty Stažené Web Škola
$ ls ~ 123 Awesomekaramba Desktop balik dokument fotky ikona moviez program stahl temp vmware
dave amd64 ~ $ ls -w 100 abc blbnik devel down etc le ogg ~rlz test vmware Apps blog dia drogy.odt grab martina.ods pic rur.odt tmp bin compile dot dvd keys math plot stres.odt ukol.odt
Tiskni
Sdílej: