Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Na pocitaci bezi XP + Mandrake 10.2. Po reinstalaci XP se prepsal LILO zavadec. Nastavil jsem jej zpet pomoci instalacniho disku Mandraku(rescue->Install boot Loader).
LILO funguje, ale pri bootovani Linuxu skoncim v situaci:
Kontroluji korenovy system souboruPritom korenovy adresar je na disku /dev/hda2 a /dev/hda3 je swapovaci disk. Dale uvadim vypis z lilo.conf
default="win"
boot=/dev/hda
map=/boot/map
keytable=/boot/cz-lat2.klt
prompt
nowarn
message=/boot/message
image=/boot/vmlinuz
label="linux" root=/dev/hda2 initrd=/boot/initrd.img vga=ask read-only
image=/dev/hda1 label="win" table.....
Potrebne soubory edituju skrz Knoppix. Predem diky za radu jak se s tim vyporadat. Mozna se vam to zda jako prkotina, ale uz se s tim trapim den. Dik
Nemáte tam ještě někde /boot
jako samostatnou partišnu? U mne to bylo tim, že jsem na ní měl ext3 ... a popis byl v /etc/fstab
. Tedy pokud se nepletu, taky skončíte v té "opravovací konzoli", zadáte heslo roota a až z toho vyskočíte, tak se počítač restartuje? Dostal jsem se do této situace 2x, podruhé jsem to vyřešil objevením zmiňovaného "háčku" v /etc/fstab
.
Diky za postrceni. Resenim je opravdu fstab. Po reinstalaci asi opravdu doslo k prehazeni oznaceni a stacilo jen prepsat spravne oznaceni zarizeni s korenovym adresarem a swapovaciho oddilu(/dev/hda2 misto /dev/hda3; /dev/hda3 misto /dev/hda4) a vse funguje jak ma.
Až sem autor dotazu pástne rozdělení disku a zkontroluje ho s /etc/fstab
, tak nebudem jen hádat. Nebo si to zkontroluje sám.
Tiskni
Sdílej: