abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: LVM a výkon

    1.10.2006 01:03 exwin:-)
    LVM a výkon
    Přečteno: 794×
    Ahoj, přemýšlím o LVM, ale trochu mně odrazuje jestli to neovlivňuje (negativně výkon disků). Máte s tím nějaké zkušenosti někdo?

    Odpovědi

    1.10.2006 09:22 Jary | skóre: 30 | blog: Jary má blog | Dům
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    http://www.suse.com/en/whitepapers/lvm/lvm1.html#perf
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky. GitHub
    1.10.2006 15:42 exwin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    Díky, ale mně šlo spíš o osobní zkušenosti při používání.
    Heron avatar 1.10.2006 15:56 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    Z mých zkušeností LVM nijak nezdržuje. Vlastně ani moc zdržovat nemůže, protože pouze probíhá překlad mezi místem na LVM LV a fyzickým místem na disku. Těchto překladů je velmi málo, protože LVM pracuje s 4MB bloky (na rozdíl od filesystému, který pracuje nad LV nebo klasickou partišnou a používá většinou 4kB bloky). Pokud se budeme bavit o stripe-setu (raid-0), tak to bude naopak rychlejší.

    Zkrátka LVM má spíš výhody :-).

    Máš nějaký rychlostní problém a myslíš si, že za to může LVM?
    1.10.2006 16:00 exwin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    Ne to ne, ale budu instalovat jeden pocitac a vaham jestli to tam pouzit nebo ne. Jestli to neni kanon na vrabce:-) Pokud bych pou69val RAID tak je to jasny, ale raid pouzivat nebudu.

    Neco jsem k tomu hledal ale vsechno jsou to vetsinou stary veci:-)
    Heron avatar 1.10.2006 16:07 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    To je otázka. Pokud se počítá s více disky do budoucna, tak bych LVM doporučil. Není nic snazšího, než přidat disk do PC, vytvořit na něm PV, přidat do VG, zvětšit LV a resiznout FS a hle, je víc místa :-).
    1.10.2006 16:16 exwin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    No ale kdyz to nebude v Raidu a jeden z disk; klekne tak prijdu o cely oddil ne? Musel bych davat pozor aby byl ten oddil vzdycky jenom na jednom disku.
    Heron avatar 1.10.2006 16:56 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    To ano přijdeš o celý VG (volume group) a všechny oddíly, no pokud bys chtěl mít oddíl na jedno disku, tak nemusíš mít LVM, ale normální partišny. Navíc o bezpečí dat se mají starat zálohy. Pokud ten disk odejde, tak je celkem jedno, jestli je v LVM, nebo jen tak ;-).
    1.10.2006 17:06 exwin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    Vyborne, asi to zacinam chapat. kdyztak mne prosim oprav:

    - vyhoda lvm je v tom ze oddil muze byt roztazeny pres vic disku a ze zvetsit se da za behu. - kdyz neplanuju oddil roztazeny pres vic disku tak lvm nema cenu, protoze zmena velikosti/presunuti oddilu se musi delat tak jako tak

    mluvim o pracovni stanici, takze mne je jedno kdyz to na chvilku vypnu, nabootuju live cd atd.
    Heron avatar 1.10.2006 17:28 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    Správně.

    Pomocí LVM si můžeš spojit několik fyzických disků (PV - physical volume) dohromady na jeden velký "disk" (VG - volume group). A na tomto velkém VG si potom vytváříš oddíly (LV - logical volume). Výhoda LVM je ta, že tě nezajímá o který fyzický disk jde, oddíl prostě vytvoříš nad VG. Dále je možné vytvořit více oddílu (normálních oddílů na disku může být jen 4 - primary, nebo pak další v extendech) a s těmito oddíly umí LVM dobře pracovat - zvětšovat, změnšovat, mazat - to s klasickými partišny jde jen obtížně. Osobně si myslím, že LVM má smysl i na jednom disku, pokud se bude vytvářet více oddílů.

    Ale pokud jde o pracovní stanici, kde se neplánuje nějaké složitější rozdělení disku, asi to smysl nemá.
    1.10.2006 17:51 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    pokud pouzijes jinou, nez klasickou "msdos" partition table, tak tam to omezeni na 4 primarni partisny pada ;) ... jednou jsem musel delat partisnu na poli vetsim nez 2TB (max velikost te partisny na tehle partition table) a byl jsem z toho dost nestastny - nez jsem objevil GPT ;)
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    2.10.2006 17:28 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    > kdyz neplanuju oddil roztazeny pres vic disku tak lvm nema cenu, protoze zmena velikosti/presunuti oddilu se musi delat tak jako tak

    Pokud vyuzivas LVM, tak (alespon co jsem slysel) muzes udelat toto: zapojit druhy disk, pridat do VG, dat pozadavek na premigrovani dat na nej, odebrat z VG prvni disk a to cele za behu.
    21.2.2007 19:39 *
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    taky moznost.
    +19:37 cat /proc/mdstat
    Personalities : [linear] [raid0] [raid1] [raid10] [raid5] [raid4] [raid6] [multipath] [faulty]
    md10 : active raid10 dm-1[0] dm-10[3] dm-7[2] dm-4[1]
          31457152 blocks 64K chunks 2 near-copies [4/4] [UUUU]
    
    md6 : active raid6 dm-0[0] dm-9[3] dm-6[2] dm-3[1]
          20971392 blocks level 6, 64k chunk, algorithm 2 [4/4] [UUUU]
    
    md5 : active raid5 dm-2[0] dm-11[3] dm-8[2] dm-5[1]
          597688128 blocks level 5, 64k chunk, algorithm 2 [4/4] [UUUU]
    
    md1 : active raid1 sdd2[3] sdc2[2] sdb2[1] sda2[0]
          151104 blocks [4/4] [UUUU]
    
    unused devices: none
    +19:37 ls /dev/mapper/ -l
    total 0
    brw-------  1 root root 252,  1 2007-02-21 19:26 a-raid10
    brw-------  1 root root 252,  2 2007-02-21 19:26 a-raid5
    brw-------  1 root root 252,  0 2007-02-21 19:26 a-raid6
    brw-------  1 root root 252,  4 2007-02-21 19:26 b-raid10
    brw-------  1 root root 252,  5 2007-02-21 19:26 b-raid5
    brw-------  1 root root 252,  3 2007-02-21 19:26 b-raid6
    crw-rw----  1 root root  10, 62 2007-02-21 19:26 control
    brw-------  1 root root 252,  7 2007-02-21 19:26 c-raid10
    brw-------  1 root root 252,  8 2007-02-21 19:26 c-raid5
    brw-------  1 root root 252,  6 2007-02-21 19:26 c-raid6
    brw-------  1 root root 252, 10 2007-02-21 19:26 d-raid10
    brw-------  1 root root 252, 11 2007-02-21 19:26 d-raid5
    brw-------  1 root root 252,  9 2007-02-21 19:26 d-raid6
    brw-------  1 root root 252, 17 2007-02-21 19:26 r10-home
    brw-------  1 root root 252, 15 2007-02-21 19:26 r10-swap
    brw-------  1 root root 252, 16 2007-02-21 19:26 r10-var
    brw-------  1 root root 252, 12 2007-02-21 19:26 r5-data
    brw-------  1 root root 252, 13 2007-02-21 19:26 r5-stable
    brw-------  1 root root 252, 14 2007-02-21 19:26 r6-home
    
    # /opt/initrd/sbin/lvm lvs
      LV     VG   Attr   LSize   Origin Snap%  Move Log Copy%
      raid10 a    -wc-ao  15.00G
      raid5  a    -wc-ao 190.00G
      raid6  a    -wc-ao  10.00G
      raid10 b    -wc-ao  15.00G
      raid5  b    -wc-ao 190.00G
      raid6  b    -wc-ao  10.00G
      raid10 c    -wi-ao  15.00G
      raid5  c    -wi-ao 190.00G
      raid6  c    -wi-ao  10.00G
      raid10 d    -wc-ao  15.00G
      raid5  d    -wc-ao 190.00G
      raid6  d    -wc-ao  10.00G
      home   r10  -wi-ao  20.00G
      swap   r10  -wi-ao   3.00G
      var    r10  -wi-ao   5.00G
      data   r5   -wi-ao 550.00G
      stable r5   -wi-ao   4.00G
      home   r6   -wi-ao  20.00G
    
    2.10.2006 16:45 pep
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    jeste mne napadla jedna vec. na normalni oddily se dostanu pres ruzne live cd, jak je to v tomhle pripade?
    Heron avatar 2.10.2006 17:05 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    Většinou už dneska není problém.

    "Aktivace LVM" je celkem snadná:
    vgscan (případně s --mknodes)
    
    což najde všechny Volume Group a
    vgchange -ay
    
    vytvoří a připojí LV do /dev/ podle jejich názvů (např u mě: /dev/vg1/home).

    Pak stačí běžně připojit svazek: mount -t xfs /dev/vg1/home /mnt/h a je to.
    21.2.2007 18:31 cenda | skóre: 24 | blog: dedalebedanebohurvajs | Planá nad Lužnicí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LVM a výkon
    A jak je to s přenosem disků, kde ja používáno LVM na jiný počítač? Zmizí data, nebo bude stačit dát disky do PC a hned budou vidět logiké oblasti nebo se budou muset vytvořit znovu?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.