Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
#Linux
title=Gentooo Linux
root (hd0,2)
kernel /boot/kernel-2.6.17-gentoo-r8 root=/dev/sda3
kdyz pak chci bootovat tak si VFS stezuje ze nemuze
najit sda3 a nabada me abych lip napsal "root="
nacez spanikari s hlaskou not syncing unable to find init on unknown-block(0,0) nebo tak nejak...
Napada me, neni problem se SATA?
ten disk:sda1: vfat sda2: vfat sda3: ext3 i s bootem. sda4: swap.Ja vim, je to zvlastni rozdeleni, ale to bz preci nemelo vadit ze /boot neni na prvni partici ne? Grub najde /sbin/init (skousel sem find v grub-console) takze sda3 evidentne existuje a je citelna - aspon teda grubem. Diky za vase rady. p.s. Ano, googlil sem a abclinuxu sem taky prohledaval, nemusite mi posilat rady tipu "Nauc se pouzivat google", diky
VSF: Cannot open root device "sda3" or unknown-block(0,0) Please append a correct "root=" option Kernel panic - not syncing: VSF: unable to mount root fs on unknown-block(0,0)
/boot/grub/device.map
dej:
(hd0) /dev/sda
Hm, koukam, že je to docela tradiční špek, kterym si asi projde každej ...
Zkontroloval jste /etc/fstab
na partišny i fajlsystémy? Jinak jen ověřte modul/jádro na podporu pro řadič a fajlsystém.
Device Drivers ---> SCSI device support ---> SCSI low-level drivers ---> <*> Serial ATA (SATA) support <*> a podporu pro pislusny radic na desceS jadrem 2.6.17-gentoo-r7 mi vse jede vpohode. Radic mam od VIA.
/boot
, to je vše make
spusť ještě make clean
a případně sem hoď celou chybovku, "něco s MARKEREM" toho moc nenapoví...
Unpacking linux-2.6.17.tar.bz2 to /var/tmp/portage/vanilla-sources-2.6.17.6/work * Applying patch-2.6.17.6.patch (-p0+) ... [ ok ]touch: setting times of `/var/tmp/portage/vanilla-sources-2.6.17.6/.unpacked': Function not implemented !!! ERROR: sys-kernel/vanilla-sources-2.6.17.6 failed. Call stack: ebuild.sh, line 1546: Called dyn_unpack ebuild.sh, line 709: Called die !!! IO Failure -- Failed 'touch .unpacked' in /var/tmp/portage/vanilla-sources-2.6.17.6 !!! If you need support, post the topmost build error, and the call stack if relevant.Co tohle znamena?
rm -rf /var/tmp/portage/vanilla-sources-2.6.17.6a pak znova emerge. Doporučil bych ti spíš gentoo-sources a když už, tak 2.6.18.
# echo sys-kernel/gentoo-sources >> /etc/portage/packages.keywords # emerge sys-kernel/gentoo-sources
IO Failure -- Failed 'touch .unpacked' in /var/tmp/portage/vanilla-sources-2.6.17.6touch se dost casto pouziva pro vytvoreni souboru,jestli mas /var treba na samostatny partisne, tak uz mozna nebylo misto, zdrojaky jsou rozbaleny dost velky, u me 351 MB
touch: setting times of `include/config/MARKER': Function not implemented
Pak jsem si uvědomil, že jsem zapoměl mountnout /proc a /dev. Po provedení příkazů
mount -t proc none /mnt/gentoo/proc
mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev
před chrootnutím do vytvářeného gentoo prostředí se mi jádro zkompilovalo bez chybových hlášek.
Tiskni
Sdílej: