Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
lrwxrwxrwx [cut here] vmlinuz -> vmlinuz-generic-smp-2.6.17.13- což je u slackwaru _docela_ neobvyklé. Potom jsem chtěl nainstalovat driver k Ethernet kartě (tg3 - na 10.2 instalován v pohodě po nainstalování .tgz balíku modules k danému kernelu) a nalezl jsem první problém. Make nechtěl driver zkompilovat, protože mu chyběl /lib/modules/2.6.17.13/ (byl tam jen /lib/modules/2.6.17.13-smp/ a 2.4kový) - po několika pokusech jsem se rozhodl pro ne asi nejvhodnější krok - přejmenovat a odebrat "-smp". Depmod už nehlásil path error, ale tg3 potřeboval ještě sources, doinstaloval jsem tgz balík sources z "normálního" 2.6.17.13 kernelu, kompilace tg3 - OK.
# lsmod Module Size Used by tg3 98948 0 # modprobe acpi WARNING: Error inserting processor (/lib/modules/2.6.17.13/kernel/drivers/acpi/processor.ko): Invalid module format WARNING: Error inserting freq_table (/lib/modules/2.6.17.13/kernel/drivers/cpufreq/freq_table.ko): Invalid module format FATAL: Error inserting acpi_cpufreq (/lib/modules/2.6.17.13/kernel/arch/i386/kernel/cpu/cpufreq/acpi-cpufreq.ko): Invalid module formatněco podobného píší i jiné moduly při pokusu o načtení přes modprobe ... mám radši nainstalovat modules z "normálního" 2.6.17.13 kernelu?
> modprobe třeba na acpi:
Nejsem si zcela jist, ale u smp jader nefunguje setreni energii (APM, ACPI).
# modprobe quota_v1 FATAL: Error inserting quota_v1 (/lib/modules/2.6.17.13/kernel/fs/quota_v1.ko): Invalid module format # modprobe quota_v2 FATAL: Error inserting quota_v2 (/lib/modules/2.6.17.13/kernel/fs/quota_v2.ko): Invalid module format # modprobe smbfs FATAL: Error inserting smbfs (/lib/modules/2.6.17.13/kernel/fs/smbfs/smbfs.ko): Invalid module format # modprobe ieee80211_crypt_wep WARNING: Error inserting ieee80211_crypt (/lib/modules/2.6.17.13/kernel/net/ieee80211/ieee80211_crypt.ko): Invalid module format FATAL: Error inserting ieee80211_crypt_wep (/lib/modules/2.6.17.13/kernel/net/ieee80211/ieee80211_crypt_wep.ko): Invalid module format # modprobe ipt_REJECT WARNING: Error inserting x_tables (/lib/modules/2.6.17.13/kernel/net/netfilter/x_tables.ko): Invalid module format FATAL: Error inserting ipt_REJECT (/lib/modules/2.6.17.13/kernel/net/ipv4/netfilter/ipt_REJECT.ko): Invalid module formatJak jsem říkal, není to jen u jediného modulu, dělá to u všech .. insmod jede, jen modprobe ne...
Mam SMP jadro s ACPI a nevypada ze by nefungovalo:)Nejsem si zcela jist, ale u smp jader nefunguje setreni energii (APM, ACPI).
Potom jsem chtěl nainstalovat driver k Ethernet kartě (tg3 - na 10.2 instalován v pohodě po nainstalování .tgz balíku modules k danému kernelu) a nalezl jsem první problém. Make nechtěl driver zkompilovat, protože mu chyběl /lib/modules/2.6.17.13/ (byl tam jen /lib/modules/2.6.17.13-smp/ a 2.4kový) - po několika pokusech jsem se rozhodl pro ne asi nejvhodnější krok - přejmenovat a odebrat "-smp". Depmod už nehlásil path error, ale tg3 potřeboval ještě sources, doinstaloval jsem tgz balík sources z "normálního" 2.6.17.13 kernelu, kompilace tg3 - OK.Uff, to jsou zmatky
A teď fatální problém - modprobe nechce spolupracovat. insmod modul načte, síťovka funguje. Ale stále mnoho scriptů používá modprobe, rád bych ho zprovoznil... hádám, že bude chyba někde v jistém souboru v /lib/modules/2.6.17.13/
V první řadě si ujasněte, jaká verze kernelu běží (uname -r
). To "-smp" ve verzi tam není pro srandu, ale pro extra označení pro určitý build(volba CONFIG_LOCALVERSION) a pod tímto označením se i hledají moduly v /lib/modules/, takže to přejmenování nebyl dobrý nápad. Pokud Vám depmod řval, že chce 2.6.17.13 místo 2.6.17.13-smp, tak systém zřejmě neběžel na tom SMPkovém jádře. Po instalaci jádra nezapomínejte aktualizovat lilo.
Nevím, jakým způsobem zjišťují ty zdrojáky tg3 driveru pro jakou verzi se mají sestavit, ale slušné programy to hledají v hlavičkovém souboru linux/version.h ve zdrojácích jádra. Zkuste zkopírovat konfigurační soubor /boot/config-smp-2.6.17.13 na /usr/src/linux-2.6.17.13/.config a tam pak dejte make clean && make prepare
. Snad to pomůže.
Invalid module format
- na tg3.ko , tg3.o , aj.Pokud dáte modinfo tg3.ko
, máte skutečně u vermagic 2.6.17.13-smp ?
..dokonce je tg3 driver nainstalovaný v systému, i když jsem ho ručně mazal..Možná jsem tomu přišel na kloub .. jede síť, protože v smp už tg3 byl jako modul (
modinfo tg3
skutečnš ukazuje -smp) - to by vysvětlovalo ono "záhadné nainstalování" (asi hotplug + udev)..modinfo ./tg3.ko
v adresáři se zkompilovaným tg3 ukazuje 2.6.17.13 (bez smp) - asi proto, že "nainstalovány" mám zdrojáky normal kernelu (u smp nebyly).. takže se asi vrátím zpět, nějaké výrazné urychlení nepociťuji, možná dokonce zpomalení..
top
Tiskni Sdílej: