Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
/usr/bin/mencoder tv:// -tv driver=v4l2:norm=PAL:device=/dev/video0:input=0:quality=0:width=640:height=480:channel=R11 -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=2000:vratetol=8000:aspect=1.35714 -oac mp3lame -lameopts abr:br=128:mode=0 -vf pp=fd,denoise3d=3:4:6 -ffourcc DIVX -endpos 00:01:00 -o "/home/marek/untitled/CT 2_`/bin/date +%a_%d.%b.%G_%H%M%S`.avi"
.
Nahraný obraz je perfektní, ale zvuk se pomalu zpožďuje - na začátku je to v pohodě, ale po tak 10 ti minutách je to totálně v háji.
Nevíte, kde hledat chybu?
#!/bin/bash # nahrava porad z radia # prvni parametr je stanice, druhy parametr je delka nahravani v minutach declare -i delka delka=60*$2 # jmeno vystupniho souboru obsahuje cas nahravani fname="$1"-`date +%y.%m.%d_%H.%M` mplayer -playlist $1 -dumpstream -dumpfile "$fname".dump >/dev/null 2>/dev/null & newpid=$! sleep $delka kill $newpidPrvní parametr je jméno souboru, kde mám internetovou adresu vysílání, takže ve Vašem případě tam asi bude něco jako tv:// (nevím jak se označují jednotlivé stanice). Při použití parametru -dumpstream nefunguje normální ukončování mplayeru, takže se musí zjistit PID a použít kill. Do dávky pak můžete zařadit použití mencoderu na výstupní soubor a případné smazání uloženého streamu po úspěšném zpracování. Jirka
marek@marek:~$ mplayer tv:// -tv
driver=v4l2:width=640:height=480:outfmt=i420 -vc rawi420 -vo xv
-dumpstream -dumpfile /home/marek/test.dump
MPlayer 1.0pre8-3.3.5 (C) 2000-2006 MPlayer Team
CPU: Intel Celeron 2/Pentium III Coppermine,Geyserville (Family: 6, Model: 8, Stepping: 3)
CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 0
Přeloženo pro CPU x86 s rozšířeními: MMX MMX2 SSE
/usr/share/fonts/truetype/ttf-bitstream-vera/VeraMoBd.ttf doesn't look like a font description, ignoring.
Nemohu načíst font:
/usr/share/fonts/truetype/ttf-bitstream-vera/VeraMoBd.ttf
Chyba inicializace Linuxových RTC v ioctl (rtc_irqp_set 1024):
Permission denied
Zkuste přidat "echo 1024 > /proc/sys/dev/rtc/max-user-freq" do startovacích skriptů vašeho systému.
Přehrávám tv://
Jádro odhozeno ;)
Končím... (Konec souboru)
marek@marek:~$nevíte kde by mohla být chyba? Stane se to jen když zadám
-dumpstream
, jinak TV začne přehrávat v pohodě, nepomůže ani spuštění pod rootem, ani doplnění toho co píše.
Taky je jedno kam ten -dumpstream
zadám, výsledek je vždycky stejný.
Nejvíc mě štve ten smajlík za: jádro odhozeno :(
-dumpstrem
při čemkoli jiném (stažení dvd) je to v pohodě, při použití pro stažení TV se mi podaří maximálně vytvořit prázdný soubor něco.dump, ale to je všechno - jinak viz hláška výše.
Zkusil jsem asi tři verze Xdtv
- super program který umí všechno co potřebuju, ale bohužel se společne s distribučním zappingem
řadí mezi jediné dva programy, kterým se 100% podaří způsobit po cca 10-30 vteřinách totální zatuhnutí systému - pomůže až restart na bedně :(
#!/bin/bash # nahrava porad z digit. TV # prvni parametr je stanice, druhy parametr je delka nahravani v minutach declare -i delka delka=60*$2 # jmeno vystupniho souboru obsahuje cas nahravani fname="$1"-`date +%y.%m.%d_%H.%M` mencoder dvb://$1 -oac copy -ovc copy -o "$fname".mpeg -endpos $delka >/dev/null 2>/dev/nullŘešení je jednodušší než pro výše uvedené nahrávání z rádia, kde není možné použít mencoder, protože ten vyžaduje video složku. Jirka
Tiskni Sdílej: