Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
/usr/bin/mencoder tv:// -tv driver=v4l2:norm=PAL:device=/dev/video0:input=0:quality=0:width=640:height=480:channel=R11 -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=2000:vratetol=8000:aspect=1.35714 -oac mp3lame -lameopts abr:br=128:mode=0 -vf pp=fd,denoise3d=3:4:6 -ffourcc DIVX -endpos 00:01:00 -o "/home/marek/untitled/CT 2_`/bin/date +%a_%d.%b.%G_%H%M%S`.avi"
.
Nahraný obraz je perfektní, ale zvuk se pomalu zpožďuje - na začátku je to v pohodě, ale po tak 10 ti minutách je to totálně v háji.
Nevíte, kde hledat chybu?
#!/bin/bash # nahrava porad z radia # prvni parametr je stanice, druhy parametr je delka nahravani v minutach declare -i delka delka=60*$2 # jmeno vystupniho souboru obsahuje cas nahravani fname="$1"-`date +%y.%m.%d_%H.%M` mplayer -playlist $1 -dumpstream -dumpfile "$fname".dump >/dev/null 2>/dev/null & newpid=$! sleep $delka kill $newpidPrvní parametr je jméno souboru, kde mám internetovou adresu vysílání, takže ve Vašem případě tam asi bude něco jako tv:// (nevím jak se označují jednotlivé stanice). Při použití parametru -dumpstream nefunguje normální ukončování mplayeru, takže se musí zjistit PID a použít kill. Do dávky pak můžete zařadit použití mencoderu na výstupní soubor a případné smazání uloženého streamu po úspěšném zpracování. Jirka
marek@marek:~$ mplayer tv:// -tv
driver=v4l2:width=640:height=480:outfmt=i420 -vc rawi420 -vo xv
-dumpstream -dumpfile /home/marek/test.dump
MPlayer 1.0pre8-3.3.5 (C) 2000-2006 MPlayer Team
CPU: Intel Celeron 2/Pentium III Coppermine,Geyserville (Family: 6, Model: 8, Stepping: 3)
CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 0
Přeloženo pro CPU x86 s rozšířeními: MMX MMX2 SSE
/usr/share/fonts/truetype/ttf-bitstream-vera/VeraMoBd.ttf doesn't look like a font description, ignoring.
Nemohu načíst font:
/usr/share/fonts/truetype/ttf-bitstream-vera/VeraMoBd.ttf
Chyba inicializace Linuxových RTC v ioctl (rtc_irqp_set 1024):
Permission denied
Zkuste přidat "echo 1024 > /proc/sys/dev/rtc/max-user-freq" do startovacích skriptů vašeho systému.
Přehrávám tv://
Jádro odhozeno ;)
Končím... (Konec souboru)
marek@marek:~$nevíte kde by mohla být chyba? Stane se to jen když zadám
-dumpstream
, jinak TV začne přehrávat v pohodě, nepomůže ani spuštění pod rootem, ani doplnění toho co píše.
Taky je jedno kam ten -dumpstream
zadám, výsledek je vždycky stejný.
Nejvíc mě štve ten smajlík za: jádro odhozeno :(
-dumpstrem
při čemkoli jiném (stažení dvd) je to v pohodě, při použití pro stažení TV se mi podaří maximálně vytvořit prázdný soubor něco.dump, ale to je všechno - jinak viz hláška výše.
Zkusil jsem asi tři verze Xdtv
- super program který umí všechno co potřebuju, ale bohužel se společne s distribučním zappingem
řadí mezi jediné dva programy, kterým se 100% podaří způsobit po cca 10-30 vteřinách totální zatuhnutí systému - pomůže až restart na bedně :(
#!/bin/bash # nahrava porad z digit. TV # prvni parametr je stanice, druhy parametr je delka nahravani v minutach declare -i delka delka=60*$2 # jmeno vystupniho souboru obsahuje cas nahravani fname="$1"-`date +%y.%m.%d_%H.%M` mencoder dvb://$1 -oac copy -ovc copy -o "$fname".mpeg -endpos $delka >/dev/null 2>/dev/nullŘešení je jednodušší než pro výše uvedené nahrávání z rádia, kde není možné použít mencoder, protože ten vyžaduje video složku. Jirka
Tiskni
Sdílej: