Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
gset-compiz
to grafické nastavovátko, tak:
- pokud vypnu nějaký plugin, zmizí mi okamžitě všechny dekorace a efekty
- je tam spousta checkboxů, které nic nedělají (resp. nedělají to co by nejspíš měly podle popisku)
- je tam spousta checkboxů a nastavovátek, který se po restartu vrátí do původního stavu
- je tam spousta checkboxů, které když uncheckn-u, vypne se nějaký efekt, ale když je znovu checkn-u, tak už se nezapne
Přiznávám, že moc nerozumím tomu, jak XGL a Compiz fungují, ale - je to normální, že zas tak moc nefungují? Ono je to takové dost těžko nastavitelné (pokud mi nevyhovuje výchozí nastavení, tak mám víceméně smůlu?)...
Mizeni dekoraci vypada na pad compizu, tedy podivat se na procesy a sledovat logy...
gconf-editor
-u místo v gset-compiz
a zdá se že to funguje.
Když zmizí dekorace, v logu se objeví hláška (i když nevim jak moc to souvisí):
assertion failed "pending != NULL" file "dbus-connection.c" line 2797 function dbus_connection_send_with_reply_and_block
Pokud je zrovna plugin dbus pricina toho pripadnyho padu compizu, tak ho staci treba v tom gset-compiz zakazat. Podle me neni k nicemu potreba a jeste s dalsim vic problemovym pluginem water jsem ho mel taky vypnutej. Horsi by to bylo v pripade compiz-quinnstormu (berylu), kterej ho zrovna (volitelne) pouziva pro vlastni dekorator oken cgwd (nyni emerald) a dalsi veci.
Tiskni
Sdílej: