V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Dobry den,
Mam systemove uzivatele pres PAM nastavenou autorizaci na LDAPu a vše chodi OK, jak linuxovi klienti s NFS tak Win domena (PDC) pres sambu. Postfix postu dorucuje, odzkousel jsem pres webmina. Ale neumim rozchodid POP3 popř. IMAP službu. Stačí mi POP3 ktery overi systemove uzivatele tak jako jine sluzby a vybere jim postu z /var/spool/mail. Nic komplikovaneho to nejjednodussi reseni. Posta se vybira jen na lokalni siti, hesla staci posilat jako Plain text bez sifrovani.
Na starem serveru pod Mandrakem jsem jen nainstaloval balik Imapd a o nic dalsiho se nestaral, POP3 chodilo. Ted to delam na UBUNTU takovy balik tam neni. Zkousel jsem CYRUS, ale pripada mi tomoc slozite(vytvareni uctu, dalsich schranek atd..) proc kdyz ucty jsou systemove a na POP3 staci schranky v /var/spool/mail.
Budu vdecny za radu jaky demon pro co nejjednodusi rozchozeni POP3 pouzit, popr. Jak nakonfigurovat POP3 a POSTFIX
Dekuji moc uz jsem nad tim stravil tři dny
Courier mam ve zdrojich a trochu jsem zkousel, taky mi nechodil, ale nehral jsem si z konfiguraci. Nemate nekdo konfiguraky na ukazku popr. strucny manual?
S tim LDAPEM vam mohu poradit ale nevim co presne, je toho dost a hlavne kazde distro je trochu jine, ja to mam na UBUNTU. Debian to ma co vim stejne. Kdysi mne to ucili na SUSE zaklad je stejny ale vychytat nektere rozdily mi trvalo pekne dlouho. Rozhodne nelze zkopisrovat jen konfiguraky. Casto jsou jinde, jmenuji se jinak.... Napriklad PAM moduly mneli nekolik radku proti SUSE uplne jinak a ukladaji se do jinych konfiguraku apod.. Doporucuji balik smbldaptools pokud chcete vytvaret uzivatele i pro sambu.
Pro UBUNTU to mam pomerne slusne zdokumentovane, radeji jsem si psal uspene kroky abych to byl schopen zopakovat, mohl bych to popripade hodit na Wikipedii
Tiskni
Sdílej: