Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Dobry den,
Mam systemove uzivatele pres PAM nastavenou autorizaci na LDAPu a vše chodi OK, jak linuxovi klienti s NFS tak Win domena (PDC) pres sambu. Postfix postu dorucuje, odzkousel jsem pres webmina. Ale neumim rozchodid POP3 popř. IMAP službu. Stačí mi POP3 ktery overi systemove uzivatele tak jako jine sluzby a vybere jim postu z /var/spool/mail. Nic komplikovaneho to nejjednodussi reseni. Posta se vybira jen na lokalni siti, hesla staci posilat jako Plain text bez sifrovani.
Na starem serveru pod Mandrakem jsem jen nainstaloval balik Imapd a o nic dalsiho se nestaral, POP3 chodilo. Ted to delam na UBUNTU takovy balik tam neni. Zkousel jsem CYRUS, ale pripada mi tomoc slozite(vytvareni uctu, dalsich schranek atd..) proc kdyz ucty jsou systemove a na POP3 staci schranky v /var/spool/mail.
Budu vdecny za radu jaky demon pro co nejjednodusi rozchozeni POP3 pouzit, popr. Jak nakonfigurovat POP3 a POSTFIX
Dekuji moc uz jsem nad tim stravil tři dny
Courier mam ve zdrojich a trochu jsem zkousel, taky mi nechodil, ale nehral jsem si z konfiguraci. Nemate nekdo konfiguraky na ukazku popr. strucny manual?
S tim LDAPEM vam mohu poradit ale nevim co presne, je toho dost a hlavne kazde distro je trochu jine, ja to mam na UBUNTU. Debian to ma co vim stejne. Kdysi mne to ucili na SUSE zaklad je stejny ale vychytat nektere rozdily mi trvalo pekne dlouho. Rozhodne nelze zkopisrovat jen konfiguraky. Casto jsou jinde, jmenuji se jinak.... Napriklad PAM moduly mneli nekolik radku proti SUSE uplne jinak a ukladaji se do jinych konfiguraku apod.. Doporucuji balik smbldaptools pokud chcete vytvaret uzivatele i pro sambu.
Pro UBUNTU to mam pomerne slusne zdokumentovane, radeji jsem si psal uspene kroky abych to byl schopen zopakovat, mohl bych to popripade hodit na Wikipedii
Tiskni
Sdílej: