O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2026 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 37 místností, 71 tracků, 1184 přednášejících, 1069 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Společnost Nex Computer stojící za "notebooky bez procesorů a pamětí" NexDock představila telefon NexPhone, který může funguje jako desktop PC, stačí k němu připojit monitor, klávesnici a myš nebo NexDock. Telefon by měl být k dispozici ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jeho cena by měla být 549 dolarů. Předobjednat jej lze s vratní zálohou 199 dolarů. V dual-bootu by měl být předinstalovaný Android s Linuxem (Debian) jako aplikací a Windows 11.
Byla vydána nová major verze 9.0 softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora AI.
Wasmer byl vydán ve verzi 7.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V reakci na nepopulární plán Microsoftu ještě více ve Windows prohloubit integraci umělé inteligence Copilot, Opera na sociální síti 𝕏 oznámila, že připravuje nativní linuxovou verzi prohlížeče Opera GX. Jedná se o internetový prohlížeč zaměřený pro hráče, přičemž obsahuje všechny základní funkce běžného prohlížeče Opera. Kromě integrace sociálních sítí prohlížeč například disponuje 'omezovačem', který umožňuje uživatelům omezit využití sítě, procesoru a paměti prohlížečem, aby se tak šetřily systémové zdroje pro jinou aktivitu.
NVIDIA vydala nativního klienta své cloudové herní služby GeForce NOW pro Linux. Zatím v beta verzi.
Open Gaming Collective (OGC) si klade za cíl sdružit všechny klíčové projekty v oblasti linuxového hraní počítačových her. Zakládajícími členy jsou Universal Blue a Bazzite, ASUS Linux, ShadowBlip, PikaOS a Fyra Labs. Strategickými partnery a klíčovými přispěvateli ChimeraOS, Nobara, Playtron a další. Cílem je centralizovat úsilí, takže namísto toho, aby každá distribuce udržovala samostatné opravy systému a podporu hardwaru na
… více »V kryptografické knihovně OpenSSL bylo nalezeno 12 zranitelností. Opraveny jsou v upstream verzích OpenSSL 3.6.1, 3.5.5, 3.4.4, 3.3.6 a 3.0.19. Zranitelnosti objevila společnost AISLE pomocí svého autonomního analyzátoru.
Desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. V programovacím jazyce Rust s využitím stavebních bloků z projektu Smithay jej napíše Brian Tarricone. Úprava stávajícího xfwm4 tak, aby paralelně podporoval X11 i Wayland, se ukázala jako špatná cesta.
Desktopové prostředí KDE Plasma 6.8 poběží už pouze nad Waylandem. Vývojáři, kteří s rozhodnutím nesouhlasí, vytvořili fork KDE Plasma s názvem SonicDE (Sonic Desktop Environment) s cílem zachovat a vylepšovat podporu X11.
a jeste nemate nekdo nejaky (odskouseny) cesky navod na instalaci xgl?
Then type 'make config' (ex: 'make linux-x86') (ignore the following error message) make: *** [configs/current] Error 1 ==> ERROR: Build Failed. Aborting...tahle hlaska vyskoci po kompilaci mesa-xgl-cvs
instaloval jsem ted pomoci autoaur , dalsi navod . ktery jsem nasel na http://www.abclinuxu.cz
mam aktualizovano na testing , pridan do pacman.conf Server = http://jjdanimoth.altervista.org/arch/i686 mimochodem "danimoth_hovou verzi" mi pacman nic neinstaluje , nenajde a pomoci autoaur mi vypise hlasku viz muj druhy prispevek
pacman -Sy beryl-svn xgl-git no a je to nainstalovane spousteni uz tam je popsane takze asi tak, a pokud se ti to povede nainstalit a budes mit problemy se zpoustenim tak napis jakou kartu mas a s jakym wm to chceš spoustet a ja ti poradim. Jinak mas tam spravne pridanej ten zdro? proste do /etc/pacman.conf pridej presne toto: [danimoth] Server = http://jjdanimoth.altervista.org/arch/i686
[danimoth] ted se to uz nainstalovalo, postupoval jsem podle metod 2 -start kde with xgl , ale zda se, ze musim jeste zkusit gnome, protoze KDE je uplne stejne jako to bez xgl (akorat trochu pomalejsi )
jinak ma grafika je geforce 5200fx , ovladac je aktualizovany a funkcni na 1.0-8776 a chtel bych to rozjet na kde(momentalne 3.5.5)
A jeste , jak se xgl vypina, kdyz budu zase chtit obyc. system, protoze si myslim ze diky xgl mi nejde spravne tv karta.. tv jde sice spustit v malem okynku , ale jakmile ho bud rucne trosku zvetsim, nebo dam fullscreen kdetv spadne (tvtime i v malem okne jakoby se sekalo, proste neni plynuly obraz)
Tiskni
Sdílej: