Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Situace: domácí servřík s debian sarge je přes ppp0 (eurotel data nonstop) napojen na internet. Síťovka eth0 (192.168.1.5) je píchlá do HUBu, kde jsou dva další PC (192.168.1.7, 192.168.1.30), co servřík používají jako bránu. Vše funguje dobře, ale ještě bych chtěl požadavky na webové stránky kešovat. Nelíbí se mi v aplikacích na klientech zadávat proxy (192.168.1.5:3128), rád bych, aby dále koukaly skrz bránu ven.
Neodkazujte mně na hlední, našel jsem si toho dost, ale nic mi nefungovalo. Napište mi, prosím, konkrétní ip pravidlo.
1) Firewall jsem si vymýšlel sám, nemám tam chyby?
2) Jak nastavit, že cokoliv chce ven, nepůjde přímo, ale přes squid?
Předem díky za rady.
Můj iptables skript:
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward /sbin/iptables -X /sbin/iptables -F INPUT /sbin/iptables -F OUTPUT /sbin/iptables -F FORWARD /sbin/iptables -P INPUT DROP /sbin/iptables -P OUTPUT DROP /sbin/iptables -P FORWARD DROP # routrovani /sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -j MASQUERADE # local /sbin/iptables -A OUTPUT -o lo -j ACCEPT /sbin/iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT # jiz navazane /sbin/iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT /sbin/iptables -A OUTPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT # ssh /sbin/iptables -A OUTPUT -p tcp --dport 22 -j ACCEPT /sbin/iptables -A INPUT -p tcp --dport 22 -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -p tcp -i eth0 -o ppp0 --dport 22 -j ACCEPT # posta /sbin/iptables -A FORWARD -p tcp -i eth0 -o ppp0 --dport 995 -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -p tcp -i eth0 -o ppp0 --dport 25 -j ACCEPT # dns /sbin/iptables -A OUTPUT -p udp --dport 53 -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -p udp -i eth0 -o ppp0 --dport 53 -j ACCEPT # jabber /sbin/iptables -A FORWARD -p tcp -i eth0 -o ppp0 --dport 5222 -j ACCEPT # ping a podobne /sbin/iptables -A OUTPUT -p icmp -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -p icmp -j ACCEPT # max5 pingu za s /sbin/iptables -A INPUT -p icmp -m limit --limit 1/s --limit-burst 5 -j ACCEPT # WWW /sbin/iptables -A OUTPUT -p tcp --dport 80 -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -i eth0 -o ppp0 -p tcp --dport 80 -j ACCEPT # odmitne port 113 auth /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p TCP --dport 113 -j REJECT # nastaveni casu /sbin/iptables -A OUTPUT -p tcp --dport 37 -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -p tcp --dport 37 -j ACCEPT # LOGUJ OSTATNI /sbin/iptables -A OUTPUT -j LOG --log-level 6 /sbin/iptables -A INPUT -j LOG --log-level 6 /sbin/iptables -A FORWARD -j LOG --log-level 6
#transparentni proxy na port 3128 $IPTABLES -t nat -A PREROUTING -i ! $SERVER_NET_IF -p tcp -d ! $SERVER_LAN_IP --dport 80 -j REDIRECT --to-port 3128 #maskarada $IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -o $SERVER_NET_IF -j MASQUERADE
a jeste nastavit squid.conf na transparentni proxy
httpd_accel_host proxy httpd_accel_port 80 httpd_accel_with_proxy on httpd_accel_uses_host_header on
Nevěděl jsem, kde v debianu jsou ip pravidla, tak výše uvedený skript pouštím na konci /etc/init.d/rcS. Proto mi také nemohou fungovat vaše proměnné. $SERVER_LAN_IP jsem si vygooglil jako IP na lokální síti, ale co znamená $SERVER_NET_IF?
Dále přikládám squid.conf. Za můj funkční provizorní, pro rozchození, jsem dopsal ještě vaše čtyři rádky. Teď tedy vypadá:
http_port 3128 icp_port 3130 dns_nameservers 160.218.10.200 visible_hostname servrik.doma acl all src 0.0.0.0/0.0.0.0 http_access allow all httpd_accel_host proxy httpd_accel_port 80 httpd_accel_with_proxy on httpd_accel_uses_host_header on
Tiskni
Sdílej: