abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | IT novinky

    Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.

    🇨🇽 | Komentářů: 5
    včera 15:44 | Zajímavý software

    K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Zajímavý software

    Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    26.12. 18:44 | Komunita

    Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 13:22 | Zajímavý software

    Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.

    🇨🇽 | Komentářů: 7
    26.12. 13:11 | Nová verze

    XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    26.12. 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.12. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (33%)
     (1%)
     (23%)
     (1%)
     (1%)
     (1%)
     (11%)
     (12%)
     (17%)
    Celkem 175 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Dotaz: ovislik 5460 + router nastaveni

    7.11.2006 17:25 maniakum | skóre: 20 | blog: medved
    ovislik 5460 + router nastaveni
    Přečteno: 424×
    dobry den, chtel bych se poradit s nastavenim ovislinku a routeru (zdrejme to bude edimax br-6104k). Od providera dostanu jednu verejnou IP adresu a chtel bych to zachovat alespon na jednom ze 4 pripojenych PC. Predstavoval bych si to asi takto: 1/4 bude mit verejnou IP adresu kvuli ssh a 2/4 3/4 4/4 by mohli mit adresu statickou anebo ip z DHCP. Bude to vubec uskutecnitelne??

    A jeste jedna otazka, propusti a stihne preroutovat ten edimax 3 x 80 port a P2P site? Nebude snazsi pouzit misto routeru stary pc a nahodit tam linux??

    diky moc

    Toto APT má schopnosti svaté krávy.

    Odpovědi

    7.11.2006 17:41 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ovislik 5460 + router nastaveni
    Mám podobný (má pouze navíc usb pro tiskárnu).

    Jednoduše pro všechny PC bude provádět NAT má i vlastní DHCP server takže všechny PC se nemusí nijak nastavovat, a pokud u P2P nemusíte být aktivní tak vše funguje OK.

    Pokud pro jeden PC chcete mít tu veřejnou IP tak tomu PC nastavíte statickou IP z vnitřního rozsahu a na routeru nastavíte že ta určitá IP patří do DMZ.

    Má to ale pak pár omezení prostě veškerej provoz na tu tvoji veřejnou IP bude směřovanej pouze na ten jeden PC čili ostatní PC nemůžou být na p2p aktivní.

    Ale pokud nechceš vše posílat na ten jeden PC potom jde provádět portforwarding na různé PC ovšem potom asi nemůžeš použít dhcpd a budeš muset všem PC přidělit statické IP atd.....

    Jinak pro malou domácí síť a pokud máš pouze jednu veřejnou IP to uplně stačí.

    PS. Tady v té krabičce již je linux :-) více o tomto viz: http://www.linux-mips.org/wiki/BR6104

    Jsou tam i obrázky jak to vypadá uvnitř :-)

    PS2. Mám BR6104KP
    7.11.2006 18:38 maniakum | skóre: 20 | blog: medved
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ovislik 5460 + router nastaveni
    1/4 chci mit jako verejnou/aktivni IP 2/4 3/4 4/4 nebudou a nechtej byt na P2P vubec :) a maj to... 2/4 3/4 4/4 pobezi jenom 80 a 21 a sem tam nejaky to bezny stahovani nic jinyho... tzn, ze IP muzou byt i klidne pridelovany pomoci DHCP. Ovislink mi nastavy provider, ale s routerem mu proste neverim, kdyz sem se s nim bavil, rikal, ze je to pomoci dhcp a konec, jestli chci mit verejnou IP musim si ji koupit... tohle me stve... no ale zpatky k tematu, jestli to dobre chapu je to mozne s tim, ze 1/4 pc bude mit verejnou IP tzn jako kdyby byl pripojen primo na ovislink a ostatni budou mit IP pomoci DHCP a nebudou z vnejsku vubec videt.. je to tak? a ted bych jeste poprosil o konkretni nastaveni (jestli by to bylo mozny a byl jste nekdo tak ochotny, porpipade ICQ kontakt by byl mozna vhodnejsi na rychlejsi odezvy ) prozatim diky moc
    Toto APT má schopnosti svaté krávy.
    7.11.2006 23:18 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ovislik 5460 + router nastaveni
    A to je takovej problém se kouknout na parametry BR-6104K

    A přečíst si manuál Manuál BR-6104K
    8.11.2006 05:39 maniakum | skóre: 20 | blog: medved
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ovislik 5460 + router nastaveni
    coz o to, problem to neni, ale jelikoz tomu moc nerozumim, ptam se...
    Toto APT má schopnosti svaté krávy.
    8.11.2006 11:38 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ovislik 5460 + router nastaveni
    Prostě nikdo vás tu s prominutím nebude vodit za ručičku.

    Prostě si to nastudujte a když něco nebude chodit tak se zeptejte na konkrétní věc, ale nikdo vám tu nebude radit jak pozapojovat celou vaši síť, prostě si něco o sítích musíte nastudovat.

    A nebo si někoho najměte ať vám to udělá.

    Pokud chcete pouze jeden PC s veřejnou IP tak tomu přidělte statickou neveřejnou IP a nastavte tu IP v záložce DMZ.
    8.11.2006 18:40 maniakum | skóre: 20 | blog: medved
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ovislik 5460 + router nastaveni
    mate pravdu, omlouvam se ... ale hlavne je pro me ta cenna informace, ze to jde tak jak si predstavuju. Dekuji :)
    Toto APT má schopnosti svaté krávy.
    8.11.2006 21:23 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ovislik 5460 + router nastaveni
    Jinak záleží zda od providera budete mít veřejnou IP a jak to projde přes ten ovislink. :-) který nevlastním takže nevím jaké tam jsou nastavení.

    Ten router nemá problém pokud na vstupu bude mět veřejnou IP jak statickou nebo veřejně přidělovanou pomocí DHCP z toho ovislinku.
    7.11.2006 18:45 maniakum | skóre: 20 | blog: medved
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ovislik 5460 + router nastaveni
    a jeste me napadla jedna vec, nebylo by lepsi a jednodussi poridit neco co bude mit wifi, router, switch v jednom, tedy 1 x wan, 4x lan ?? nevim jak moc to bude nastavitelne a jestli je to dobry reseni, problem je stejny 1/4 verejna IP (p2p,80,21...) a zbytek DHCP (80,21,icq,skype apod blbosti...)
    Toto APT má schopnosti svaté krávy.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.