Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
root (hd0,1) Filesystem type is ext2fs, parititon type 0x83 kernel /boot/vmlinuz-2.6.17-686 root=/dev/sda2 [Linux-bzImage, setup=0x1e00, size=0x12668e] initrd /boot/initrd.img-2.6.17-2-686 [Linux-initrd @ 0x5b12000, 0x4de000 bytes] savedefaulta dale se uz nic nedeje. Tak jesem na netu hledal jestli nekdo nemel podobny problem a docetl jsem se ze nekomu se stalo ze pri postupnym zjistovani zarizeni se pak nejak prehodili cisla disku. Tak jsem odzkouse vsechny moznosti co radili takze od hda1 2 atd pres sda a i scsi a nic nepomohlo. dale jsem se dozvedel o programu Super Grup Disk, ktery jsem stahnul, nabootoval toto cd a s jeho podporou se da bezproblemove nabootovat system z disku. Ale nijak mi nepomohl opravit muj stavajici GRUB u me na disku a pouzivat boot cd pri kazdem spusteni se mi tedy nechce. jinde jsem se dozvedel ze mozna se modul (sata_sil) nelouduje pri bootu takze jsem postupoval podle navodu a programu mkinitrd
# /etc/mkinitrd/modules: Kernel modulesto load for initrd. # # This file shouldcontain the names of kernel modules andtheir arguments # (if any) that areneeded to mount the root file system,one per line. # Comments begin with a`#', and everything on the line afterthem are ignored. # # You must runmkinitrd(8) to effect this change. # #Examples: # # ext2 # wdio=0x300 scsi_mod sd_mod scsi_mod libata sata_silvytvoril image a prepsal s nim stavajici a zase nepomohlo.. pak jsem uz ze zoufalstvi jen zkousel prehodit radic do jine sbernice jestli se nahodou s necim nebije.. jeste jsem zkousel z toho Super Grub Disk nejak vydolovat informace jaktoze on to rozchodi.. ale vypada to ze tam pouzivaji asi nejaky svuj upraveny grub. Takze prikazy ktere tam meli (set bus_mod=sd) muj Grub nebere. Jeste jsem zkousel trebas nainstalovat LILO jestli to si s tim nejak neporadi a take ne. Takze uz fakt nevim. Mohl by me nekdo poradit, nebo nakopnout cim by to mohlo byt.
Tiskni
Sdílej: