Byla vydána nová verze 3.0.12 multiplatformního multimediálního přehrávače VLC (Wikipedie). Jedná se o minor verzi mimo jiné vylepšující podporu Bluray, DASH a RIST. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2020-26664.
Murilo Pereira v obsáhlém textu Jak otevřít soubor v Emacsu nejprve zkoumá Emacs jako prostředí pro vývoj na vzdáleném serveru, a pak se dostává k úvahám nad filosofií textových editorů, jejich vývojem a vůbec rozhraními člověk-počítač. Některé kapitoly také zveřejnil samostatně: např. Hodnoty Emacsu, revoluce Neovimu a gorila VSCode.
Konference InstallFest 2021 proběhne online o víkendu 6. a 7.března 2021. Vyhlášeno bylo CFP. Přihlásit přednášku nebo workshop lze do 2. února 2021.
Po roce a půl vývoje byla vydána nová verze 3.9.0.0 svobodného toolkitu určeného pro stavbu softwarově definovaných rádií (SDR) GNU Radio (Wikipedie). Přehled novinek na stránkách projektu a na GitHubu.
Mozilla.cz se věnuje novinkám ve Firefoxu 85, který vyjde příští týden. Po technické stránce bude velkou novinkou dělení mezipaměti (tzv. cache partitioning). Za cenu potenciálního zpomalení načítání některých stránek a zvýšeného síťového provozu budou odděleny mezipaměti pro každý server. Sledující prvky tak nebudou moci z dostupnosti konkrétních jiných prvků v mezipaměti vysledovat, jestli byly některé stránky dříve
… více »Nejnovější publikace, jež rozšířila knižní řadu Edice CZ.NIC, nese název Unity – První seznámení s tvorbou počítačových her. Jejím autorem je pedagog a programátor Tomáš Holan, který pojal svou knihu jako průvodce pro ty, kteří by se chtěli s tímto nástrojem pro tvorbu 2D i 3D počítačových her seznámit, ale nevědí, odkud začít. Elektronická verze knihy je k dispozici volně ke stažení ve formátech PDF (2,7 MB), EPUB (7,9 MB) a MOBI (19,6 MB). Tištěné vydání si mohou zájemci koupit u většiny knihkupců.
Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
* co jsem videl, tak spousta lidi ma palirnu na ide zprovoznenou pres scsi emulaci. o nativnich ide atapi ovladacich jsem zahlid neco pred vanocema, ale je to tusim zalezitost 2.5 rady
* otazka tedy zni jde o to rozchodit tu palirnu treba i pres scsi emulaci (to je jen vrstva nad ide ktera se stara o to aby ovldace (ktery jsou napsany jen pro scsi zarizeni, prestoze existuji i ide verze zarizeni) dokazaly hovorit se zarizenim na ide presto, ze mluvi v scsi protokolu.
pokud by to stacilo takhle, tak by se sem mohl ozvat nekdo, kdo to uz nekdy rozchazel.
ale v podstate jde o to, jestli mate distribucni jadro, tak nahrat nejaky moduly ktery nazvem pripominaj: scsi, scsi-emulation, scsi-cdrom a mozna jeste nejaky dalsi
pokud detekuje zarizeni, tak to bude v logu kernelu asi nekde kolem /var/log/... a nebo to muzete zjistit prikazem "dmesg" (zajimaji vas akorat radky na konci) pokud vystup dmesg bude prazdny, tak podekujte nejakemu logovacimu demonu, ktery vyprazdnuje ten kruhovy logbuffer jadra a hledejte v nastaveni podezreleho demona, kam by mohl zpravy ukladat.
pokud to najde (a nemate devfs), tak zarizeni bude pristupne tusim /dev/sc... (a jak dal by ste se mel dozvedet prave z hlasek jadra) jinak mozna jeste podle udaju uvedenych v /proc/partitions s devfs to bude nejaky sileny nazev podobny (ne nutne stejny) /dev/bus/scsi0/host0/.../lun[01] to lun by melo oznacovat logicke zarizeni 0 bude tusim normalni cd bez paleni a 1 bude primo palirna... to ovsem neznamena, ze treba rw pujde namountovat primo a pujde prepisovat za chodu dle libosti. bude k tompu potreba nejaky dalsi soft, ktery na to zarizeni bude posilat spravna data ve spravnou chvili. tusim ze cdparanoia ma nejaky klikaci frontend, ale mozna uz je to taky mrtvy soft (kdo vi) s tim at pripadne poradi dalsi.
do techdle veci nevidim, ale jestli to lupe jen mezi trackama, tak jestli to nebude taky tim, ze by tam jeden progrm zapsal *wav i s hlavickou a ne jen cisty data z wav.
jsou *wav bez hlavicky tem by se melo rikat spis *raw a musi se u nich spravne tipnoput nebo nejakym jinym mechanismem urcit jakou maji vzorkovci frekvenci. to odpada u tech s hlavickou, ale kdyz je poslete na zvukovku primo, tak prave hlavicka obvykle zaskripe.
Tiskni
Sdílej: