Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Ahoj, potřeboval bych poradit s podivným problémem, který se objevil po updatu systému. (ArchLinux, kompilovaný update.)
V KDE mi vždy fungovalo bez problémů globální přepínání klávesnice. I po přechodu na UTF-8 bezvadně funguje. Donedávna se jeho nastavením řídily samozřejmě i programy pro GTK. Když jsem přepnul klávesnici, platilo to i pro Firefox a Thunderbird.
Včera jsem dělal update systému. (Po něm jsem přebootoval.) Od té doby přepínání pro Firefox a Thunderbird neplatí. Používají rozložení klávesnice, se kterým jsem je spustil, a nereagují na změnu. Totéž platí samozřejmě i pro SWT (Eclipse), Wireshark atd. Nejspíš se to opravdu týká GTK jako celku.
Tohle je pro mě nepochopitelné. V Opeře i v Konqueroru rozložení samozřejmě funguje jako dříve - v souladu s globálním přepínačem.
Prosím poraďte mi, co bych mohl zkusit. Mohlo by to souviset s nedávným přechodem na UTF-8 a s nekompatibilitou některých vstupních knihoven?
Omlouvám se, že tu dělám zbytečně rozruch. Ono už je to dávno vyřešeno - třeba na fóru ArchLinuxu. Hledal jsem špatná klíčová slova... Ale aspoň to tu bude napsáno, kdyby tu chtěl hulákat někdo další.
Mně to řešení taky nepomohlo. Pomůže jedině downgrade knihoven, které jsou tam zmíněné. Něco takového se mi ovšem dělat nechce. Zatím žádné rozumné řešení nevidím. Nezbývá než típnout Firefox, přepnout klávesnici a pak ho zase spustit.
Už to funguje. Byla to jen otázka času. Po dnešním updatu je vše v pořádku.
Tiskni Sdílej: