abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Vláda představila strategické digitalizační projekty. Roadmapa zahrnuje celkem 55 projektů napříč státní správou, z toho 22 prioritních projektů vycházejících přímo z programového prohlášení vlády a 33 projektů založených na platné legislativě. Portfolio pokrývá oblasti financí, zdravotnictví, digitální identity, dat, registrů, dopravy, krizového řízení, sociálních agend i kybernetické bezpečnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Vyjádřeni Software Freedom Conservancy (SFC) k porušování licence AGPLv3 společností Bambu Lab v jejich softwaru Bambu Studio pro 3D tisk. Bambu Studio vychází z PrusaSliceru. Ten zase z Slic3ru. Spuštěn byl projekt baltobu, který kombinuje několik strategií pro řešení problému. SFC zastřeší vývoj svobodné náhrady proprietární knihovny libbambu_networking pomocí reverzního inženýrství a reimplementace, forku OrcaSliceru pro Bambu Lab tiskárny od Paweła Jarczaka a forku celého Bambu Studia pod názvem Viscose.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Nová verze

    Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | IT novinky

    Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | IT novinky

    Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2025 (pdf), která shrnuje jeho hlavní aktivity v oblasti regulace elektronických komunikací, poštovních služeb, digitálních služeb a přípravy na dohled nad umělou inteligencí. Součástí zprávy jsou také data o vývoji trhu, včetně pokračujícího růstu spotřeby mobilních dat a rozšiřování sítí nové generace. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2025 přibližně

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:00 | Nová verze

    Tým sdružení CZ.NIC vyvíjející routovacího daemona BIRD oznámil vydání nových verzí 3.3.0 a 2.19.0. Ty přinášejí podporu pro EVPN/VXLAN a automatizaci BGP na základě router advertisementů. Více informací je k dispozici v archivu uživatelského mailing-listu.

    VSladek | Komentářů: 0
    24.5. 04:33 | Nová verze

    Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.5. 19:44 | IT novinky

    Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1717 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: klonovani velkeho fajlu za behu

    21.11.2006 04:19 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    klonovani velkeho fajlu za behu
    Přečteno: 177×
    Zdar! Potreboval bych nasmerovat neb jiz delsi dobu marne hledam nejaky vhodny zpusob k vyreseni meho problemu:

    Mam pomerne veliky file ktery je neustale modifikovan. Cas od casu jej vsak potrebuju zazalohovat a zatim to pro me znamena, ze proces, ktery jej modifikuje, v tu dobu odmita (neb je tak nastaven) jakekoliv zapisy do nej. Je to pro me pomerne neprijemny problem a kdyz ten prgram to neumi nejak chytre poresit sam, zkousim najit nejakou cestu "z venku".

    Tedy potreboval bych, aby se napr. v jednom okamziku vyrabely identicke fajly 2 aniz by o tom zapisujici proces tusil. Ma vize je takova, ze v okamziku zalohovani bych ty dva file rozdelil (zapisovalo by se jen do jednoho) a druhy by jiz nebyl modifikovan - ten bych si vesele premistoval nekam pryc a pote jej zase zapojil do te particky (aby se sesynchronizovaly) a jelo by se vesele dal.

    Nemam zkusenosti s raidem ani potrebne znalosti, takze nevim jestli je mozne jeden z disku svevolne odpojovat softwarove (nenasel jsem to), ale je faktem, ze by to bylo spise krajni reseni (potrebuju to rozjet na letitych serverech taktez za behu :-) ).

    Nejradeji bych tedy objevil reseni v ramci jednoho disku, kdy bych volne pripojoval a odpojoval jen file pro synchronizaci, ale netusim jake jsou moznosti a nejak se mi ani nedari najit vhodny dotaz pro google.

    Mozna ze ma uvaha o tech dvou fajlech, nebo o raidu je zcela zcestna a mozna vas napadne nejake jine schudne reseni..? Diky moc!

    Odpovědi

    21.11.2006 05:25 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: klonovani velkeho fajlu za behu
    K takovému zálohování se používá jeden trik - řekne se operačnímu systému, aby bloky, do kterých se chystá něco zapsat, nejdříve odzálohoval. (Vedle toho jede standardní zálohování - kopírování ještě nezazálohovaných bloků.) Výsledkem samozřejmě je, že dáte příkaz k zálohování, vesele pracujete dál a záloha přitom bude kopií souborů v té podobě, jak ty soubory vypadaly přesně v tom daném okamžiku. Nevím ale, který program v Linuxu to umí (a zda to Linux vůbec umí, ale řekl bych, že by si to asi nenechal ujít ;-)).
    21.11.2006 06:19 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: klonovani velkeho fajlu za behu
    Přečti si něco o LVM a snapshotech
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    21.11.2006 16:50 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: klonovani velkeho fajlu za behu
    PERFEKTNI!! Diky moc! LVM mi to resi do puntiku a navic to muzu nasadit za behu! Diky diky! :-) Zeptat se googlu na snapshot me nenapadlo :-O Diky!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.