Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
cat <<EOF >/boot/grub/menu.lst default=0 timeout=5 title Slackware 11 root (hd0,0) kernel /boot/bzImage ro root=/dev/sda1 EOF
grub.conf
a menu.lst
jedno a to samé jest, jedno bývá link na to druhé. Každopádně ten soubor musíte vy sám vytvořit, případně se nějakým inspirovat – v dokumentaci ke grubu bývá grub.conf.sample
(nebo menu.lst.sample
) či něco podobného.
# For booting GNU/Linux title GNU/Linux kernel (hd1,0)/vmlinuz root=/dev/hdb1coz odpovida (hd1) me situaci. Staci tedy napsat do grubu pouze tohle (samozrejme spolu s default=0,timeout=30...)?
kernel (hd1,0)/vmlinuz root=/dev/hdb1Pokud jste už spouštěl Linux z příkazové řádku grubu, musel jste tam takovýhle řádek zadávat, pak zadejte přesně to samé. První parametr
(hd1,0)/vmlinuz
určuje cestu k jádru, (hd1,0)
je grubovské označení disku a oddílu, root
je parametr pro jádro, kde se nachází bootovací oddíl. Pokud tenhle řádek nezadáte správně, Linux vám nenabootuje, ale nic se neděje, v grubu (tj. po startu počítače) si ten řádek můžete editovat a upravit dle potřeby.
title GNU/Linux Fedora Core 5 (2.6.15-1.2054_FC5) root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-1.2054_FC5 ro root=LABEL=/ initrd /boot/initrd-2.6.15-1.2054_FC5.imga pise mi to ted Error 17 (grub vubec nenastartuje). Pozn.: hd1 by melo byt snad spravne, protoze to my byt hdb
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-1.2054_FC5 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/hdb1 initrd /boot/initrd-2.6.15-1.2054_FC5.imgNevím, zda potřebujete zadávat i parametry
ramdisk
(počáteční velikost ramdisku – může být nastavena i v konfiguraci jádra) a init
(proces, který se jako první spustí).
Zda je správně hd(1,0)
zjistíte snadno, na příkazové řádce grubu zadejte
cat (a stiskněte tabulátor, a grub vám nabídne oddíly, které jsou k dispozici, včetně jejich typu. Doplňte třeba na
cat (hd1,0)/(lomítko je důležité) a stiskněte znovu tabulátor, a grub vám nabídne adresáře a soubory v daném umístění. Takhle můžete snadno najít kde máte jádro uložené a jak příslušnému oddílu říká grub. Také můžete použít příkaz
find
, pokud znáte přesnou absolutní cestu k jádru.
Chyba 17 znamená, že grub příslušný oddíl nalezl, ale nerozpoznal souborový systém na tom oddílu. Buď jste zvolil špatný oddíl (např. swap), nebo nemáte v grubu zakompilovanou podporu příslušného filesystému.
initrd
. Pokud máte obraz pro ten initramdisk, nejspíš jej vaše distribuce používá.
Pokud byste skutečně neměl v grubu podporu vašeho filesystému, musel byste sehnat buď balíček s grubem s touto podporou, nebo si grub zkompilovat sám. Ale připadá mi dost nepravděpodobné, že by distribuce měla podporu pro nějaký filesystém v jádře a neměla pro něj podporu v grubu (pokud grub ten FS umí). Pokud máte na oddíle s jádrem ext2 nebo ext3, je prakticky nemožné, abyste tu podporu v grubu neměl.
Můžete sem vypsat, jak máte rozdělený ten disk? Oba disky (hda i hdb) jsou IDE? grub může disky v některých případech vidět jinak, než je vidí Linux. A jakým způsobem jste se dostal do vaší instalace, abyste mohl upravit grub.conf (nebo menu.lst) – přes nějaké live CD?
hdb1 - ext2 (mozna 3) Linux, hdb2 - swap , hda1 - ntfs (data, nechci na nej bootovat)meli by byt oba na ide, grub.conf edituji pomoci rescue modu ve Fedora live DVD Pisu to z hlavy, co nejdriv dodam presne vypisy ze shellu.
cat (<tab>
typ oddílu ext2?
grub-install --root-directory=/mnt/hd/boot /dev/hdb
/mnt/hd
je umístění, kam máte v době spuštění grub-install
namountován oddíl s jádrem a kam se uloží stage2
, kde je grub.conf
atd. Grub si to převede na svojí reprezentaci oddílů a do bootsektoru si poznamená, odkud si má vzít stage2
.
# grub root (hd1,0) setup (hd0) quithttp://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/index.html
root
, setup
Grub pouze instalují, ale s konf.s. nic nedělají), tak budeš muset pokaždé zadat pracně po startu parametry Grubu v shellu Grubu.
Tiskni
Sdílej: