Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Národní politiku koordinovaného zveřejňování zranitelností (pdf), jejímž cílem je nejen zvyšování bezpečnosti produktů informačních a komunikačních technologií (ICT), ale také ochrana objevitelů zranitelností před negativními právními dopady. Součástí je rovněž vytvoření „koordinátora pro účely CVD“, jímž je podle nového zákona o kybernetické … více »
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Společnost System76 vydala Pop!_OS 24.04 LTS s desktopovým prostředím COSMIC. Videoukázky na YouTube.
Byla vydána verze 1.92.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2024. Oceněni byli Andy Wingo, jeden ze správců GNU Guile, Alx Sa za příspěvky do Gimpu a Govdirectory jako společensky prospěšný projekt.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-12 aneb Eclipse 4.38. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
U příležitosti oslav osmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 15.6. Nová verze přináší především podporu pro geotagované MP4 soubory, včetně GoPro videí. Kdo nechce čekat, až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
z toho, co pisete, zcela jasne vyplyva, ze naprosto urcite _nemate_ stazene vsechny kodeky. ffdivx dekoder je soucasti 'libavcodec' od ffmpeg a je-li nainstalovany, tak ho myslim mplayer pouziva jako default... nainstalujte si tedy 'libavcodec' - divx4linux pravdepodobne vubec nebudete nepotrebovat.
vase filmy mohou byt komprimovane pomoci mnoha ruznych dostupnych kodeku... tim, ze uvedete nazev filmu tedy vubec zadnou informaci nesdelujete...
pokud mplayer kompilujete ze zdrojaku, tak mate v debianu dve moznosti: bezna kompilace a instalace (./configure, make && make install) nebo automaticke vytvoreni .deb balicku a jeho instalace pomoci 'dpkg'. je to vlastne jedno, ale pokud chcete mit vsechen software zaclenen do 'apt' databaze, pouzijte druhou moznost. instrukce najdete prave ve zminovanem adr. /Debian.
jestli je obraz do zelena, tak ma prehnanou luminanci nebo ?chromu? takze hledat nastaveni postprocesingu kodeku a nebo jeste obecnyho postprocess filtru v mplayeru.
jestli je pouze zelena obrazovka a zadny obraz neni znatelny, tak se koukni do FAQ k mplayer. hledej "green" a nauc se anglicky ;)
Tiskni
Sdílej: