Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Distribuce Debian Etch
Jádro 2.6.18
Ke konfiguraci používám menuconfig
Před týdnem jsem si kompiloval jádro, bojuju pořád s DNOTIFY/INOTIFY. Teď jsem tam chtěl něco zase přepnout a zjistil jsem, že jsou při configu změněné závislosti. Verzi jádra mám pořád stejnou, ten samý *.tar.bz. Díval jsem se do minulého configu, a mám tam zakompilované# CONFIG_EMBEDDED is not set
CONFIG_DNOTIFY=yes
Teď mi menuconfig
hlásí, že DNOTIFY je na EMBEDDED závislé. Nechci tady řešit tenhle konkrétní problém, spíš by mě zajímalo, jak je možné, že se změnily závislosti. Samy od sebe asi těžko. Napadá mě jediné: automatická aktualizace balíčku linux-kernel-headers? Já ale nechci, aby se mi debian do jádra vůbec hrabal, a s distribučním jádrem ani neneabootuju počítač. Ale balíček kernel-headers odinstalovat nemůžu kvůli libncurses-dev a dalším knihovnám. Nějak mi uniká jeho význam, když kompiluju jádro z vlastního kernel-source.
A ještě jeden poddotaz. U menuconfigu
mi trochu vadí, že když někde nějakou volbu zapnu/vypnu, nevaruje mě, že tím zároveň (třeba v úplně jiné sekci) provedu nějakou změnu. Vím, že v helpu k jednotlivým položkám jsou závislosti uvedené, ale je docela náročné to všechno proběhnout, když nejsou vypsané volby závisející na položce. Takže když vypínám EMBEDDED, nemám šanci zjistit, že je na něm závislé DNOTIFY, když ještě před týdnem nebylo. Ideální by bylo něco na způsob aptitude: vypínáš EMBEDDED, bacha! musíš vypnout i DNOTIFY.
make menuconfig
nebo make config
, tak dostanu tuto hlášku:
HOSTCC scripts/basic/fixdep /bin/sh: scripts/basic/fixdep: Přístup odmítnut make[1]: *** [scripts/basic/fixdep] Error 1 make: *** [scripts_basic] Error 2
Skutečně mi v tom asi udělaly binec ty linux-kernel-headers. I starší jádro si už neskompiluju, vypíše se totéž.
Existuje nějaký přehlednější program na kompilaci jádra než menuconfig?
Četl jsem oxconfigu
, poskytuje nějaké možnosti navíc? Nechce se mi kvůli tomu instalovat půlku kde, jen abych to zkusil, a z dvd Knoppixu mi spustit nejde.
Teď zkouším někde najít alespoň nějakou širší a ucelenou nápovědu k jednotlivým položkám, protože pro něco (zdaleka ne pro všechno) je dotyčná nápověda dodávaná s jádrem i informace v dokumentaci dost ubohá. Nemá někdo tip?
Tiskni
Sdílej: