Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Díval jsem se hlavně na inittab. Nepochopil jsem odkud (jak) se vlastně startují jednotlivé služby z /etc/init.d (kterým skriptem se to spouští?). Při startu se pořád detekuje rozhraní eth0 a DHCP, a chtěl bych najít místo, kde to mohu vypnout. Hledal jsem také službu pro DHCP v init.d ale nenašel.
Dále mě zaujal soubor at.deny a soubor ftpusers. at - znamená co - dávkové soubory nebo nějaký job batch daemon? Znamená ten soubor, že uživatelé nebo služby v něm uvedeni nemohou spouštět skripty? A ten druhý – ftpusers – proč tam je uvedený root? To jako zamítnutí přístupu k ftp pro roota z bezpečnostních důvodů?
Co znamená LSB v souvislosti s init.d, inittab? A co je to rowspan a row device?
Jestli se někdo ozve, dík za odpověď.
Služby se startují z adresáře /etc/init.d
, z toho jsou linkovány odkazy do adresářů jednotlivých runlevelů (př. /etc/rc.d/rc3.d/
, který runlevel se spouští určuje soubor /etc/inittab
.
/etc/sysconfig
vhodnou editací souborů dhcp
a ifcg-název_rozhraní
.
Soubory at.deny
a ftpusers
upravují používání respektive přístup k programu at
a službě ftp
.
LSB znamená Linux Standart Base, což je standart zajišťující, že v jednotlivých distribucích najdete přibližně to samé a na tom samém místě. Samozřejmě jen u distribucí, které LSB podporují.
rowspan
je HTML tag a row device neznamená IMO nic, ale asi myslíte raw device,
a to je, dejme tomu, zařízení pro přímý přístup.
http://ftp.opensuse.org/pub/opensuse/distribution/SL-10.1/inst-source/docu/cs/
Myslím, že je tam většina základních věci, které potřebujete vědět. V dobách, kdy jsem používal právě SUSE se to dalo instalovat i jako RPM balíček. Mějte se a přeju hodně trpělivosti.Default-Start
). Pro aktivaci nebo deaktivaci služby použijte 'insserv xyz
' resp. 'insserv -r xyz
'. Tento příkaz se postará o vytvoření nebo smazání příslušných linků v adresářích /etc/init.d/rc?.d
/sbin/service
, nebo chkconfig
. Tam je to trochu jinak, než u většiny (RH based) dister. Jde to ale poměrně jednoduše na 'RH model' přeonačit (pouhou instalací programů), nebo si zvyknout na, dobře dokumentovaný, jiný model správy.
insserv
už si je očísluje sám.
Do jakého souboru mám vlozit prikaz mc, kdyz chci aby automaticky po spusteni najel midnight? Mám vytvorit vlastní soubor, nebo to mám přidat na konec nejakého konkretnicho skriptu?
/etc/inittab
.
A mandatory device, to je prostě zařízení pro něco, k něčemu, určené (zmocněné). To je asi obecný pojem, k linuxu se to má tak jako operační systém k harsware, nic 'linux specifického'.
A ještě mě napadlo - je v linuxu nějaký příkaz jako "pauze" -> "press any key to continue..."?
read -p 'Press any key to continue....'
Už si konečně kupte nějakou knížku a přečtěte si něco o Linuxu... Ono totiž věci jako "...spouštím mc ještě před přihlášením..." jsou kraviny, který snad ani nemá cenu komentovat...
Tiskni
Sdílej: