Nvidia na své konferenci NVIDIA GTC Taipei 2026 představila řadu novinek. Společně s Microsoftem představili superčip NVIDIA RTX Spark (až 6 144 jader GPU, 20 jader CPU, 1 petaflop AI výkonu v FP4 a 128 GB jednotné paměti). První notebooky a stolní počítače s tímto čipem od Nvidie místo Intelu nebo AMD by se měly na trh dostat na podzim letošního roku.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu kapesního počítače s Linuxem CardputerZero od společnosti M5Stack. Postaven je na Raspberry Pi Compute Module 0. Podporuje moduly M5. Koupit lze s rozšířeními LoRa a CC1101.
Tento týden se bude vyznačovat zejména deštěm, a proto vás může zajímat, že již v úterý proběhne 63. Virtuální Bastlírna, která se bude odehrávat přímo v teple vašich domovů a bastlíren. Proto se připojte k této volné otevřené diskuzi bastlířů, techniků, vědců, ve které se probírají novinky a zajímavá témata z techniky. Mezi největší novinky bude tentokrát patrně patřit oznámení hackerského nástroje Flipper One. Zároveň úspěšně probíhá
… více »86Box (Wikipedie), tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 6.0. Přibyly například zvuky pevného disku. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 4.6 audio přehrávače Audacious (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout nový plugin pro procházení soubory, podporu audio formátu Musepack SV8 nebo přechod na build systém Meson.
Alliance for Open Media vydala verzi 1.0.0 specifikace svobodného videoformátu AV2. Jean-Baptiste Kempf, prezident neziskové organizace VideoLAN stojící za svobodným multiplatformním multimediálním přehrávačem a frameworkem VLC, představil na svém blogu dekodér AV2 s názvem dav2d.
V aktuálním přehledu vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) bylo oznámeno vydání nové verze 0.2.0.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.5.1. Přehled novinek na GitHubu.
Byla vydána nová stabilní verze 26.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Yarara. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
predmet dolicny podle /proc: VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Rage 128 Pro TF (rev 0).
a podle XFree:
XFree86 Version 4.1.0.1 / X Window System
(protocol Version 11, revision 0, vendor release 6510)
...
(--) R128(0): Chipset: "ATI Rage 128 Pro ULTRA TF (AGP)" (ChipID = 0x5446)
nestandardni upravy systemu: Jelikoz ovladac r128 pro XFree86 4.1 nezna Rage 128 TF, pouzil jsem backportovany ovladac ati_drv z XFree 4.2. Ale: zkusil jsem i upgrade XFree na 4.2 (s jadrem 2.4.18-debian => musel jsem jeste stahnout novejsi DRI ovladace ze sourceforge, jinak nesla zprovoznit akcelerace - jadro 2.4.18 je prilis stare, DRI pro XFree 4.2 je az nekde v 2.4.20+). Po upgrade se chyba projevuje uplne stejne.
problem: Pri zapnutem DRI a nabehlych X se po nejake dobe (do 5 minut) objevi svisle bile pruhy pres celou obrazovku a obraz je rozmlzeny. Nejlepe se to vyvola hranim akcelerovanych her. Pruhy zustanou i po prepnuti do konzole/ustreleni X a pomuze jen reboot.
podezreni: U ati_drv byl v posledni dobe hlasen bug "VT switch", ktery zpusoboval cernou obrazovku pri prepnuti X->konzole. (omylem se vypinal PCI bus master). Muj problem s nim ale asi nesouvisi a na netu jsem zatim reseni nenasel.
Pokdud uz nekdo absolovoval podobnou anabazi, dejte mi vedet, jak to dopadlo. Dik, Jirka.
Tiskni
Sdílej: