Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
/usr/portage
např. v /usr/local/portage
(a příslušnou cestu zadáte do proměnné PORTDIR_OVERLAY
v /etc/make.conf
.
Já mám např. v overlay MPlayer a Sambu, takže můj /usr/local/portage
vypadá takhle:
/usr/local/portage: media-video/ net-fs/ /usr/local/portage/media-video: mplayer/ /usr/local/portage/media-video/mplayer: Manifest files/ mplayer-1.0.20060415.ebuild /usr/local/portage/media-video/mplayer/files: digest-mplayer-1.0.20060415 gcc-3-register_allocation.patch vf_overlay.1.0.20060415.patch vf_overlay_outbuf-2005-12-25-TESTING.diff /usr/local/portage/net-fs: samba/ /usr/local/portage/net-fs/samba: Manifest files/ samba-3.0.10.ebuild samba-3.0.9-r1.ebuild /usr/local/portage/net-fs/samba/files: config-svc-smbd+nmbd digest-samba-3.0.10 digest-samba-3.0.9-r1 lmhosts nonroot-bind.diff nsswitch.conf-winbind nsswitch.conf-wins samba-*.patch samba-conf samba-init samba-pdb_ldap-exop.patch samba-slapd-include.conf samba-svc samba.pam samba.schema smb.conf.example smb.conf.example-samba3.gz smbldap_conf.pm smbusers swat.xinetd system-auth-winbind vscan-0.3.5-libclamav.patchTzn. okopíroval jsem tam soubory z oficiálního Portage, a příslušný ebuild si pak upravím. Zpravidla do fce
src_unpack()
přijde něco na způsob
epatch ${FILESDIR}/vf_overlay.1.0.20060415.patchPak už stačí jenom znovu vygenerovat digest pro ebuild a můžete instalovat.
ebuild /usr/local/portage/….ebuild digest
/etc/portage/package.mask
všechny novější verze, než je moje upravená. Sice se mi pak neaktualizují automaticky, ale aspoň mám jistotu, že se mi to neaktualizuje verzí bez mého patche. A jednou za čas musím tyhle balíčky projít, udělat si své ebuildy pro aktuální verzi a posunout maskovanou verzi. Naštěstí to dělám jen pro jeden nebo dva balíčky…
Tiskni
Sdílej: