Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.8 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »chown petr:petr -R ZZP/
Možná, že je to dobře, ale proč to tak je, a jak by se měl tento příkaz použít i v jiných případech, to nevím. V jednom příspěvku jsem narazil na kaciřské klišé ... neodpustím si man chown , nebo chown --help. Možná, že toho pamatuji více než ostatní, ale měl jsem v ruce manual k příkazum od Ollivetti (byl to ještě Basic) už v roce 1985, a tam byl příkaz, konkretní přiklady!, a příbuzné povely, popř. skupina, do které příkaz patří. Bohužel už ty manualy nemám, abych, když opět narazím na nějakou podobnou "větu" mohl dotyčnému poslat naskenovaný dokument, jak ma manual k příkazům vypadat!
Kde lze najít manualy k příkazum linuxu (mandrivy), pokud možno česky Dík
ls -l Adresar
-rw-r--r-- 1 temporary users 1106 2005-12-17 06:42 .directory
(aj keď treba priznať, že pre$ man chown ... EXAMPLES chown root /u Change the owner of /u to "root". chown root:staff /u Likewise, but also change its group to "staff". chown -hR root /u Change the owner of /u and subfiles to "root".
chmod
príklady nie sú)
Tiskni Sdílej: