Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
iptables -t mangle -A PREROUTING -j CONNMARK --restore-mark iptables -t mangle -A PREROUTING -m mark ! --mark 0 -j ACCEPT iptables -t mangle -A PREROUTING -m ipp2p --ipp2p -j MARK --set-mark 1 iptables -t mangle -A PREROUTING -m mark --mark 1 -j CONNMARK --save-mark tc qdisc add dev eth0 root handle 1:0 htb default 10 tc class add dev eth0 parent 1:0 classid 1:1 htb rate 1536kbit tc class add dev eth0 parent 1:1 classid 1:11 htb rate 32kbit ceil 64kbit tc filter add dev eth0 parent 1:0 protocol ip handle 1 fw flowid 1:11
iptables -t mangle -A PREROUTING -m ipp2p --ipp2p -j LOG --log-prefix 'ipp2p mark: '
Nemá tam byť náhodou -A FORWARD
(namiesto PREROUTING)?
01# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -j CONNMARK --restore-mark 02# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mark ! --mark 0 -j ACCEPT 03# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m ipp2p --ipp2p -j MARK --set-mark 1 04# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mark --mark 1 -j CONNMARK --save-mark 05# iptables -t mangle -A POSTROUTING -o eth0 -m mark --mark 1 -j CLASSIFY --set-class 1:12 06# iptables -t mangle -A POSTROUTING -o eth1 -m mark --mark 1 -j CLASSIFY --set-class 2:12
01# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -j CONNMARK --restore-mark 02# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mark ! --mark 0 -j ACCEPT 03# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m ipp2p --ipp2p -j MARK --set-mark 1 04# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mark --mark 1 -j CONNMARK --save-mark 05# iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m ipp2p --ipp2p -j MARK --set-mark 1
iptables -m ipp2p -h
Z dokumentace na http://www.ipp2p.org/:
So I think the -data filters are obsolete and may be removed with next code cleanup. Please keep this in mind if you create your firewall rules!
Tiskni
Sdílej: