abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:33 | Nová verze

    Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    dnes 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:11 | Komunita

    Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 10:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 03:33 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.6. 15:44 | Zajímavý software

    Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.6. 13:22 | Zajímavý článek

    Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.6. 12:11 | Nová verze

    Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    10.6. 11:44 | IT novinky

    Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1883 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Omezení uživatelů P2P přes HTB

    20.12.2006 22:20 markr
    Omezení uživatelů P2P přes HTB
    Přečteno: 700×
    Zdravim. Snazim sa obmedzit p2p uzivatelov na routeri pomocou htb. mam nieco take - vyzera to dost jednoducho no uzivatelia tahaju veselo dalej. Vie mi niekto poradit kde je chyba?
    iptables -t mangle -A PREROUTING -j CONNMARK --restore-mark
    iptables -t mangle -A PREROUTING -m mark ! --mark 0 -j ACCEPT
    iptables -t mangle -A PREROUTING -m ipp2p --ipp2p -j MARK --set-mark 1
    iptables -t mangle -A PREROUTING -m mark --mark 1 -j CONNMARK --save-mark
    tc qdisc add dev eth0 root handle 1:0 htb default 10
    tc class add dev eth0 parent 1:0 classid 1:1 htb rate 1536kbit
    tc class add dev eth0 parent 1:1 classid 1:11 htb rate 32kbit ceil 64kbit
    tc filter add dev eth0 parent 1:0 protocol ip handle 1 fw flowid 1:11

    Odpovědi

    20.12.2006 22:46 Andrej Herceg | skóre: 43
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    Vyskúšaj tam pridať (aby si vedel či to funguje):

    iptables -t mangle -A PREROUTING -m ipp2p --ipp2p -j LOG --log-prefix 'ipp2p mark: '

    Nemá tam byť náhodou -A FORWARD (namiesto PREROUTING)?
    21.12.2006 08:59 oron | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    mam dojem, ak robi na tom stroji NAT tak treba prerouting, ak nie tak aj FORWARD moze byt

    skusil by som to presne ako pisu v manuali:
    (teda to priamo posielat do htb triedy cez CLASSIFY)
    01# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -j CONNMARK --restore-mark
    02# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mark ! --mark 0 -j ACCEPT
    03# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m ipp2p --ipp2p -j MARK --set-mark 1
    04# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mark --mark 1 -j CONNMARK --save-mark
    
    05# iptables -t mangle -A POSTROUTING -o eth0 -m mark --mark 1 -j CLASSIFY --set-class 1:12
    06# iptables -t mangle -A POSTROUTING -o eth1 -m mark --mark 1 -j CLASSIFY --set-class 2:12
    
    8.1.2007 12:16 markr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    No dal som to presne podla prirucky a bezi to. Diky. Ale este jeden problem - na torrenty stahovane cez bittorrent to nejako nefunguje. Treba este nejaky dalsi filter? Nemalo by to ist cez p2p siete?
    8.1.2007 12:32 oron | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    myslim si ze na to netreba dalsi filter, ale moze pomoct markovat aj UDP pakety ...
    atan avatar 8.1.2007 12:53 atan | skóre: 21 | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    pro bittorrent uz neexistuje zadny filtr, jelikoz se hojne pouziva sifrovane pripojeni a to se nedetekuje.
    atan avatar 8.1.2007 12:54 atan | skóre: 21 | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    jinak by se mel zpracovavat i UDP protokol.
    8.1.2007 17:46 markr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    No odstranil som -p tcp co by malo blokovat aj udp a nic torrenty to stale neblokuje. Mozem este nieco skusit?
    9.1.2007 05:00 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    Vyzkoušej toto:

    iptables -t mangle -A PREROUTING -j CONNMARK --restore-mark

    iptables -t mangle -A PREROUTING -m mark ! --mark 0 -j ACCEPT

    iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m ipp2p --ipp2p --bit --apple --winmx --soul --ares -j MARK --set-mark 1

    iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m ipp2p --ipp2p-data -j MARK --set-mark 1

    iptables -t mangle -A PREROUTING -m mark --mark 1 -j CONNMARK --save-mark

    iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m ipp2p --edk --kazaa --gnu --bit -j MARK --set-mark 1

    iptables -t mangle -A POSTROUTING -o eth0 -m mark --mark 1 -j CLASSIFY --set-class 1:12

    iptables -t mangle -A POSTROUTING -o eth1 -m mark --mark 1 -j CLASSIFY --set-class 2:12

    Pozn. "--ipp2p" = "--edk --kazaa --gnu --dc"
    9.1.2007 10:47 markr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    --ipp2p may only by specified alone

    unknown arg --ipp2p-data

    mam iptables 1.3.0 - ale asi problem bude niekde inde.
    9.1.2007 14:20 oron | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    01# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -j CONNMARK --restore-mark
    02# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mark ! --mark 0 -j ACCEPT
    03# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m ipp2p --ipp2p -j MARK --set-mark 1
    04# iptables -t mangle -A PREROUTING -p tcp -m mark --mark 1 -j CONNMARK --save-mark
    05# iptables -t mangle -A PREROUTING -p udp -m ipp2p --ipp2p -j MARK --set-mark 1
    
    10.1.2007 10:04 markr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    A ak tam nemam -p tcp tak by to malo markovat aj udp. Ci nie?
    10.1.2007 11:05 oron | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    pouzil by som presne zapis, ako je uvedeny ... je to tusim z dokumnetacie, tak vie asi preco to tam pise ...
    11.1.2007 11:08 markr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    Snazim sa pochopit princip toho celeho, aby som nemusel pisat na diskusnych forach vela otazok :)
    10.1.2007 00:54 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    A jakou máš verzi ipp2p?

    (já mám iptables 1.3.3 a ipp2p 0.7.2 a uváděný zápis funguje bez problémů)
    10.1.2007 09:55 markr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    Mam dokonca 0.8.2. Skusim pripadne novsiu verziu iptables.
    10.1.2007 08:48 Jiří Lisický | skóre: 31 | blog: JIL_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htb a p2p
    Verze ipp2p a krátká nápověda: iptables -m ipp2p -h

    Z dokumentace na http://www.ipp2p.org/:
    So I think the -data filters are obsolete and may be removed with next code cleanup. Please keep this in mind if you create your firewall rules!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.