Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
jmstudio a vypise tohle:
[pasmen@nyx bin]$ ./jmstudio
Exception in thread "main" java.lang.NullPointerException
at sun.awt.X11.XMenuPeer.repaintMenuItem(XMenuPeer.java:363)
at sun.awt.X11.XMenuItemPeer.setEnabled(XMenuItemPeer.java:71)
at sun.awt.X11.XMenuItemPeer.disable(XMenuItemPeer.java:93)
at java.awt.MenuItem.disable(MenuItem.java:280)
at java.awt.MenuItem.enable(MenuItem.java:267)
at java.awt.MenuItem.setEnabled(MenuItem.java:242)
at JMStudio.updateMenu(JMStudio.java:1274)
at JMStudio.<init>(JMStudio.java:119)
at JMStudio.createNewFrame(JMStudio.java:1412)
at JMStudio.main(JMStudio.java:1401)O Jave toho moc nevim, vi nekdo co to znamena/jak to napravit? Dik
jmstudio se da vyhnout dvema zpusoby:
export AWT_TOOLKIT=MToolkit, nebo spouste prislusnou aplikaci/tridu jako java -Dawt.toolkit=sun.awt.motif.MToolkit JMStudio. To zabranilo vypisu te error hlasky a jmstudio se sputilo a prehralo video. Nezabranilo to ale padu OOo pri pokusu o vlozeni videa (pres Insert->Object->Video, pres Insert->Movie and sound to nejde vubec, vypise "The format of the selected file is not supported").jmstudio v defaultu nepada, ani OOo pri pokusu o vlozeni videa.
Tiskni
Sdílej: