Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
1.12. Karel Janota Široká 15 772 00 Olomouc oběžník 1 12Toto celé má být na jednom řádku, čísla na konci znamenají 1 ks známky za 12 Kč To je zatím vše. Zítra na to sednu. Zatím dobrou noc a poděkování všem předsilvestrovským sovám. Jack Hokus
grep -vx '[[:space:]]*' pokus2.txt(samozrejme ešte pred rozdelení súboru). Na odstránenie hlavičiek a pätičiek sa dá použiť podobný postup (závisí od toho, čo takéto riadky obsahujú).
grep Hledá řádky, které odpovídají zadanému výrazu v Vypisuje řádky, které neodpovídají zadanému vzoru x Řádek je vypsán pouze tehdy, pokud celý odpovídá zadanému vzoruAž sem tomu rozumím, ale nepochopil jsem tuto část
'[[:space:]]*'Přesněji, odhaduju, že tímto jste zadal, že má hledat prázdné řádky, ale nic víc. Asi se teď chytáte za hlavu nad mou natvrdlostí, protože nechápu něco tak jednoduchécho, ale opravdu jsem nikdy nenapsal žádný skript, ani se nepokoušel programovat tak zatím na celou věc hledím se stejným pochopením jako politik na lopatu. Moc děkuju za dosavadní trpělivost a přeju pěknou sobotu Jack Hokus
' *'
).
egrep '^[[:space:]]*[[:digit:]]+.[[:digit:]]+'teda: na začiatku radku môžu byť medzery (keďže je tam * tak aj nemusia), potom aspoň jedna číslica (to je to +), bodka a zase aspoň jedna číslica
grep '[^[:space:]]' a.txtto vypíše riadky, ktoré obsahujú aj iné znaky ako medzera
#!/usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 cell_names = ['Jméno', 'Ulice', 'PSČ', 'Město', 'Zásilka'] N = 5 count = 0 for line in file('janota.csv'): line = line.strip() cells = line.split('\t') if len(cells) != len(cell_names): continue count += 1 if count > N: print count = 1 print count for name, cell in zip(cell_names, cells): cell = cell.replace('"', '') print name, cellJednotlivé buňky mám pojmenované a pokud počet buněk v řádku nesouhlasí s počtem jmen, tak celý řádek zahodím (to budou asi ty hlavičky, patičky, prázdné řádky atd.). Dále se jednotlivé řádky číslují a rozdělují do N-tic. Výstup u každého řádku vypadá zhruba takto:
3 Jméno Karel Janota Ulice Široká 15 PSČ 772 00 Město Olomouc Zásilka OběžníkV této podobě je to samozřejmě k ničemu, je to pouze ukázka principů pro inspiraci. S jednotlivými buňkami se dá dělat ledacos.
Tiskni
Sdílej: