Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Může mi prosím poradit někdo, kdo má zkušenosti se servery od SUNu, jak změnit MAC adresu síťovek?
Nainstaloval jsem RHEL4, ale přes ifconfig adresa změnit nejde. Samozřejmě jsem hledal i v BIOSu.
Děkuji za pomoc
ifconfig
zapomeňte, (logická) MAC adresa se nastavuje pomocí 'ip link set ... address ...
'
MAC adresu nezmení ifconfig
ani ip link set
:
zařízení eth0 má nepředpokládanou MAC adresu - ignoruji
po tomto hlášení se eth0 odpojí.
V BIOSu je napevno nastavená MAC a ta mi nejde v systému změnit. Podle dokumentace by to mělo jít přes sériový port nebo přes web GUI. Nicméně nevím o tom nic bližšího. Zkoušel jsem web GUI přes LAN, ale nemohu se připojit.
Broadcom NetXtreme 10/100/1000 Mbps PCI/PCI-X/PCI Express Ethernet Network Controllers.
Ovladace tg3 jsem si stahnul na http://www.broadcom.com. Nicmene s kompilaci mam problem:
[root@deda tg3-3.58b]# make make -C /lib/modules/2.6.9-42.EL/build SUBDIRS=/usr/src/redhat/BUILD/tg3-3.58b modules make[1]: Entering directory `/lib/modules/2.6.9-42.EL/build' make[1]: *** No rule to make target `modules'. Stop. make[1]: Leaving directory `/lib/modules/2.6.9-42.EL/build' make: *** [default] Error 2
Chybel balicek kernel-devel-verze jadra.rpm
1. Chybely originalni ovladace pro sitove karty
2. Jak pise pupu:
Jen bych upozornil na drobnost specifickou pro RedHat - /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-* obsahuji i MAC adresu a pokud ta nesedi, je dany interface ignorovan!
I zde byl problem. Pokud nesedela MAC adresa ve scriptu /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-*
s maualnim nastavenim pres ip link set ... address ...
zmena MAC byla ignorovana
vsem dekuji za pomoc. Vse nejlepsi v novem roce preje Tomas
Tiskni
Sdílej: