Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
passwd uzivatel
vypadl presne v ten nejnevhodnejsi okamzik el. proud. Lze s tim neco jeste udelat? Root ma prime prihlaseni zakazano. Pouzivam ubuntu.
Jedine, co me napada, je vyndat HD, pripojit k jinemu PC a zmenit heslo pres chroot. Nikdy jsem s chroot nepracoval a nevim, zda by to takto slo.
Diky predem vsem, co se pokusi pomoct.
Tomu moc nerozumím. Pokud není poškozen /etc/shadow
, mělo by tam pořád být buď staré heslo nebo nové heslo. I kdyby poškozen byl, nevidím důvod, proč vyndavat HD a hrát si s chrootem, stačí nabootovat nějaké rescue CD, přimountovat příslušnou partition a heslo můžete opravit jakýmkoli editorem.
A až s tím budete hotov, doporučuji zlikvidovat ty security by obscurity triky, které k ničemu nejsou a jen komplikují život.
init=
, spustí se po nabootování jádra příslušný program s uid=0
, tj. s právy roota. Bez zadání hesla. Pokut si takhle spustíte nějaký shell, není problém pak spustit libovolný jiný program, např. editor, ve kterém opravíte soubor s hesly.
Tiskni
Sdílej: