Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Řešení dotazu:
alsamixer
. Pomocou šípok choď doprava, až na "External Amplifier" (pozeraj hore vľavo :) ). Malo by tam byť MM (ak nie je stlač M). Program sa ukončuje pomocou ESC.
Spusť alsamixer
. Pomocou šípok choď doprava, až na "External Amplifier" (pozeraj hore vľavo :) ). Malo by tam byť MM (ak nie je stlač M). Program sa ukončuje pomocou ESC.
Ty máš u ACL660 External Amplifier? Já teda ne :(
S hda-intel zvukovkama je problém, teda aspoň co sem zatim na laptopech měl tu smůlu zažít (mj. mam jeden i na stole).
V souborou /etc/modprobe.conf najdi řádek, co začíná
options snd-hda-intela připiš
options snd-hda-intel model=asus position_fix=1Esli tam takový řádek neni, přidej ho. parametr "model" zkus postupně popozměňovat na 3stack, 3stack-dig, 3stack-660, asus, asus-laptop a vyber si ten, kterej funguje nejlíp. Abys moh ten model vyzkoušet, musíš vypnout VŠECHNY programy, co by molhy mít něco společnýho se zvukem, vč. všech mixerů. Pak spusť
# modprobe -r snd-hda-intel # modprobe snd-hda-intela potom
$ alsamixerabys viděl, co je tam za hejblátka. Ještě než pustíš alsamixer (nebo jinej mixer), zkus spustit nějakej program, kterej přehrává zvuk přes alsu, třeba
$ mplayer -ao alsa soubor.mp3Tím se, aspoň u mě, objeví i hejblátko PCM, který tam do tý doby neni
/etc/modprobe.conftak ho prostě vytvoř a pak postupuj podle toho návodu, co sem psal. Esli Ti zvuk nepude vůbec, zkus to nejdřív se sluchátkama, možná že "jen" blbne jack-sense. A to ukazovátko hlasitosti v liště bude nějaký gnome-mixer, či něco podobnýho. Zkus pohledat v nabídce něco okolo multimédií.. -m.
Tiskni
Sdílej: