Stanislav Fort, vedoucí vědecký pracovník z Vlčkovy 'kyberbezpečnostní' firmy AISLE, zkoumal dopady Anthropic Mythos (nový AI model od Anthropicu zaměřený na hledání chyb, který před nedávnem vyplašil celý svět) a předvedl, že schopnosti umělé inteligence nejsou lineárně závislé na velikosti nebo ceně modelu a dokázal, že i některé otevřené modely zvládly v řadě testů odhalit ve zdrojových kódech stejné chyby jako Mythos (například FreeBSD CVE-2026-4747) a to s výrazně nižšími provozními náklady.
Federální návrh zákona H.R.8250 'Parents Decide Act', 13. dubna předložený demokratem Joshem Gottheimerem a podpořený republikánkou Elise Stefanik coby spolupředkladatelkou (cosponsor), by v případě svého schválení nařizoval všem výrobcům operačních systémů při nastavování zařízení ověřovat věk uživatelů a při používání poskytovat tento věkový údaj aplikacím třetích stran. Hlavní rozdíl oproti kalifornskému zákonu AB 1043 a kolorádskému SB26-051 je ten, že federální návrh by platil rovnou pro celé USA.
Qwen (čínská firma Alibaba Cloud) představila novou verzi svého modelu, Qwen3.6‑35B‑A3B. Jedná se o multimodální MoE model s 35 miliardami parametrů (3B aktivních), nativní kontextovou délkou až 262 144 tokenů, 'silným multimodálním vnímáním a schopností uvažování' a 'výjimečnou schopností agentického kódování, která se může měřit s mnohem rozsáhlejšími modely'. Model a dokumentace jsou volně dostupné na Hugging Face, případně na čínském Modelscope. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Sniffnet, tj. multiplatformní (Windows, macOS a Linux) open source grafická aplikace pro sledování internetového provozu, byl vydán ve verzi 1.5. V přehledu novinek je vypíchnuta identifikace aplikací komunikujících po síti.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 15.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Současně se SUSECON 2026 proběhne příští čtvrtek v Praze také komunitní Open Developer Summit (ODS) zaměřený na open source a openSUSE. Akce se koná ve čtvrtek 23. 4. (poslední den SUSECONu) v Hilton Prague (místnost Berlin 3) a je zcela zdarma, bez nutnosti registrace na SUSECON. Na programu jsou témata jako automatizace (AutoYaST), DevOps, AI v terminálu, bezpečnost, RISC-V nebo image-based systémy. Všichni jste srdečně zváni.
Český úřad zeměměřický a katastrální zavedl u anonymního nahlížení do katastru nemovitostí novou CAPTCHA ve formě mapové puzzle: nepřihlášení uživatelé musí nově správně otočit devět dlaždic v 3x3 poli tak, aby dohromady daly souvislý obrázek výseče reálné mapy, přičemž na to mají pouze jeden časově omezený pokus. Test je podle uživatelů i odborníků příliš obtížný a na sociálních sítích pochopitelně schytává zaslouženou kritiku a
… více »Byla vydána verze 1.95.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Mozilla prostřednictvím své dceřiné společnosti MZLA Technologies Corporation představila open-source AI klienta Thunderbolt. Primárně je určený pro firemní nasazení.
Firma Cal.com oznámila, že přesouvá svůj produkční kód z otevřeného do uzavřeného repozitáře z důvodu bezpečnostního rizika umělé inteligence, která prý dokáže vyhledávat a zneužívat zranitelnosti rychleji, než by je jejich vývojářský tým stíhal opravovat. Zároveň zveřejnila samostatnou, open-source verzi Cal.diy pod licencí MIT, ovšem bez řady původních funkcí. O tom, zda je toto opatření rozumné, existují pochyby. … více »
Oč tedy jde. Přeskočím jak sem se k tomutu problému dostal(pokud to nebude důležité, pak bych to jsem napsal) a tak tedy co mám teď:
Chci obnovit OS Win XP home z image disku, který je na HDD. Nebyl by to takovej problém, přes CD bych rozjel konzoli obnovy systému Win XP, dal fixboot... V čem je ale problém, že společně s odpálením Linuxu mi přestala fungovat DVD-ROM mechanika. Nejde otevřít, když ji otevřu pomoci špedlíku, nečte-ani se neroztočí. Nemyslím si, že za to může smazání LINUXu, ale taktéž si nemyslím, že ta mechanika je rozbitá(v BIOSu ji najde). Pokud dám přímo při startu NB bootování z CD, tak rovnou přeskočí na zavadeč GRUP. Odtud jsem JÁ ale schopen nahodit pouze XP,ktere jsou nainstalovany. Myslím si, že obnovení image dokáže zpravit problém s mechanikou a pak moc dále pokračovat v instalaci XP a FC. Už jsem jednou takový podobný problém měl(ale to jsem v NB Linuxu před tím nikdy neměl). Pomohlo vyresetovat do puvodniho tovarního nastavení. (Snad i teď)
Otázka teda: Jak mohu nabootovat Ghost abych mohl rozjet obnovu továrního nastavení HDD přes zavadeč GRUP, který se odpálil společně s LINUXem(teď doufám, že někdo chápe co myslím-mám tam prostě konzoli, přes kterou to zavádím ručne:
rootnoverify (hd0,1) chainloader +1 bootnebo jak tento problém řešit? Omlouvám se za text, ze kterého asi nepůjde moc chápat, dyštak všechno osvětlím. Jsem vděčný za každou radu!!!
podle titulku si řeknete, že to sem nepatříPodle titulku jsem si řekl, že je to blbě napsaný titulek. Nechybí tomu GRUBu příkaz
makeactive?
Tiskni
Sdílej: