Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Mam stavajici domaci server, kde bezi jen DNS, NFS, DHCP. Clientske stanice maji sve lokalni profily. Nic specielniho.
Chtel bych, ale zacit migrovat na neco jako Active Directory ve Win server prostredi. Jelikoz LDAP a NIS jsou uz zastarale, tak jsem se rozhodl pro LDAP, kerberos a openAFS
Rad bych se zeptal, jestli je lepsi udelat novy server, kde toto budu nastavovat, nebo jestli to muzu delat na to stavajicim? Nemuzu tim nejak ohrozit stavajici sluzby, ktere jsou potreba pro mou domaci network, jelikoz tady nedelam jen ja a kdyby byl nejaky vypadek, tak by to nebylo nejlepsi.
Dalsi otazkou je to, jestli muzu postupovat po urcitych bodech. Teda nejdrive zprovoznit jednu vec a pak pomalu veci nabalovat. Nekde jsem videl navod na LDAP plus PAM bez kerberosu, tak treba ze bych zacal tim. Pak treba, ze bych pridal ten openAFS. A pak treba nakonec zajistit ten kerberos. Slo by to nejak takto?
Samozrejme vitam vsechny pripominky ci rady, jak to delat jinak.
Jeste jsem zapomnel, ze mi tam bezi samba. Vse je na Debian Stable.
Aha. Jednoduse chci ze soucasne konfigurace servera, ktera nevyuziva zadneho adresaroveho serveru, chci udelat LDAP plus AFS.
Mozna jsem to napsal dost zmatene, ale ma otazka je takova, ze kdyz treba budu konfigurovat ten LDAP a nejak mi to nepujde, tak jestli ty ostatni veci co mi tam ted jedou, budou stale funkcni.
Dale, jsem chtel vedet, jestli ten kerberos musim installovat soucasne s LDAP, nebo se to tam pak da dodat. Konfigurace kerberosu neni asi jednoducha, takze jsem chtel radeji nakonfiguroval LDAP PAM a pak dodat kerberos.
Ale ten link co jsi mi poslal je super. Takze diky moc.
Jeste takova mala otazecka. Jake volit domenove jmeno? Mam zakoupene domenove jmeno napr. test.com.au. Ale nekde jsem cetl, ze na interni sit, je lepsi nazivat domeny jinak, treba test.corp
Nebude pak nejak zmatek v mailech? Aby pak nechodili jako uzivatel@test.corp misto uzivatel@test.com.au?
Tiskni
Sdílej: