Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Onen klepne na ikonku wi-fi, že chce připojit, načež se mu ukáže přihlašovací dialog s heslem do doményJaké domény? Jaké heslo? 802.12 sice má authentication, ale že by se to někde používalo, to jsme ještě neviděl (i když já neviděl víc věcí).
Každý uindoousák to zmákne.To by ses možná divil
Ale co já s Mandrivou? O parametrech sítě nevím nic, ale při DHCP ani nic snad vědět nepotřebuju.Potřebuješ. DHCP tě zbaví nutnosti znát parametry síťové vrstvy (OSI level 3, IP), ale u bezdrátového spojení je nutné také nastavit parametry vrstvy linkové (OSI level 2) či dokonce fyzické (level 1). U ethernetu jsou tyto parametry nastaveny kabelem (co je to za kabel a kam vede
iwconfig eth2 essid "nazev-site-zde"
Díky, uznávám, že jsem v tomhle případě hluchoslepýNe hluchoslepý - slepý a němý. Prostě my zde můžeme jen odhadovat, co je to za "přihlašování do domény". Tedy možná se najde někdo kdo ihned ví o co jde, ale to je málo pravděpodobné - wifi se v našich krajích používá trochu jinak.
Jméno sítě samozřejmě znám, to se mi objeví v Controlcentru, když prohlížím bezdrátové sítě. (Dokonce se objeví i další pojítka z téže sítě, která jsou umístěna v jiných místnostech, samozřejmě s mnohem slabším siganálem, než to, u kterého sedím já.) Z toho se dá soudit, že je zřejmě otevřená. Takže když na to poklepu, mělo by se to ESSID nastavit samo?Ano. Funguje to? Stav karty se vypíše pomocí
iwconfig
A pak by měl objevit ten přihlašovací dialog do domény, aspoň tak bych si to představoval. FAKT, ti uindousáci to takhle dělají... Přesné parametry bych někde zjistit mohl, ale ONI nic vědět nepotřebujou, takže...No jo, ale my zde potřebujem, jinak se těžko radí. Minimálně potřebují jméno a heslo, ne? Každopádně: zkus program
wpa_supplicant
, v Mandrivě by měl být a snad to bude umět vše potřebné.
Případně i Xsupplicant
.
To co hledas se oznacuje jako 802.1x - Network Login. Ta wifi sit je sice otevrena, ale pri pokusu pripojit se k ni (uz pri sestavovani L2 spojeni) po tobe aktivni prvek chce autentikaci, kterou proti necemu overi (nejspise RADIUS v Active Directory nebo NT PDC) a tam dostane odpoved jestli ten uzivatel ma pristup do site, nebo ne (proto se ti zda, ze se ostatni prihlasuji do domeny). Teprve potom se dostane ke slovu DHCP a dalsi L3 zalezitosti.
Jak je na tom mandriva s 802.1x (a ipw2200 driver) ale nemam tuseni, tak snad jeste nekdo poradi..
Tiskni
Sdílej: