Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Koupil jsem si dnes scanner Epson Perfection V350 Photo. Ze stránek http://www.avasys.jp/english/linux_e/index.html jsem stáhnul iscan-2.3.0-1.c2.tar.gz
, bez problémů ho zkompiloval a nainstaloval.
Příkaz sane-find-scanner scanner najde:
found USB scanner (vendor=0x04b8 [EPSON], product=0x012f [EPSON Scanner]) at libusb:005:006
Po spuštění mi iscan
vyhodí chybovou hlášku: Could not send command to scanner. Check the scanner's status. Přístupovými právy to není, dělá to i pod rootem.
Zkoumal jsem manuálové stránky a do /etc/fstab přidal
none /proc/bus/usb usbfs defaults 0 0
Ničemu to nepomohlo. V návodu také píšou, že libusb může kolidovat s modulem scanner
, ale žádný takový modul vůbec v systému nemám.
Ještě mohu po celém odpoledni a večeru stráveném tímto problémem dodat, že se jedná patrně o nějaký problém (zajisté PEBKAC) mnoha uživatelů Archu. Na pokusný disk jsem nainstaloval OpenSUSE, tam to šlape samo. Zato jsem po internetu našel více zoufalých uživatelů Archu, kteří nemohou iscan rozchodit, všude bez odpovědí.
Je zde někdo, komu šlape iscan v Archu a je ochoten poradit? Prosím.
Tak vám teda všem velmi děkuji :-P
Už skoro šilhám, ale skener mi chodí. Překopíroval jsem vše z toh OpenSUSE, kromě souborů, které jsem předtím skompiloval. Stále to ale házelo stejnou chybu. Pak jsem ještě přidal pravidlo do /etc/udev/, což také nepomohlo, ale v kterousi chvíli mi aspoň skener ožil při připojení (původně byl úplně mrtvý). Nevím, co z předchozích činností bylo zbytečné, ale začalo to fungovat ve chvíli, kdy jsem zrušil úplně celý obsah souboru /etc/sane.d/dll.conf a vepsal tam jediný řádek, a to epkowa
Hurá do postele
Tiskni
Sdílej: