Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUARADE (šlo to i s -j SNAT --to x.x.x.x)
Potom jsem si stáhl tento hotový firewall link a upravil jsem ho takto link (zkoušel jsem ho i bez upravování) a šlo všechno kromě http ( nešly načíst žádný stránky). Nevíte co je špatně, jestli se už něco od toho roku 2004 nezměnilo (podle toho co jsem kde četl by to mělo fungovat). Případné logy dodám # Odchozi HTTP pozadavky (na port 80 s vyjimkou lokalniho serveru) # budou presmerovany na lokalniho squida (na portu 3128) ve funkci #transparentni proxy cache. $IPTABLES -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ! $INET_IFACE -d ! $INET_IP --dport 80 -j REDIRECT --to-port 3128
Take myslim, ze bude chyba urcite tady. Co jsem zbezne mrkl na ten skript tak tam ma nastaveno policy na DROP. Tim, ze jste zakomentoval radek
$IPTABLES -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ! $INET_IFACE -d ! $INET_IP --dport 80 -j REDIRECT --to-port 3128
doslo k tomu, ze se nekontroluji http pozadavky a okamzite jsou zahozeny. Takze opravit na ACCEPT:
$IPTABLES -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ! $INET_IFACE -d ! $INET_IP --dport 80 -j ACCEPT
# Routing zevnitr site ven neomezujeme $IPTABLES -A FORWARD -i $LAN1_IFACE -j ACCEPT # Routing zvenku dovnitr pouze pro navazana spojeni (stavovy firewall) $IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPTA nevidím před těmito pravidly nic, co by pakety http DROPovalo… Navíc vámi zmíněné řádky jsou z
-t nat PREROUTING
, a ta nemá žádné policy explicitně nastavené, takže platí default ACCEPT.
$IPTABLES -P INPUT DROP $IPTABLES -P OUTPUT DROP $IPTABLES -P FORWARD DROPa pak na to presmerovani.
a šlo všechno kromě httpMůžeš rozvést, co přesně to "všechno" je?
$IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPTse podle mne týká jenom TCP spojení, takže vám na DNS dotazy do internetu nepřijde odpověď. Zkuste přidat
$IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -p udp --dport 53 -j ACCEPT
Nejsem si tím jist, aleConnection tracking funguje i na UDP, v tomhle by problém být neměl.$IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPTse podle mne týká jenom TCP spojení, takže vám na DNS dotazy do internetu nepřijde odpověď.
tcpdump -ni eth0 'ip proto \tcp and port 80' tcpdump -ni ppp0 'ip proto \tcp and port 80'Uvidíte, kam až pakety dorazí a kde se ztrácejí. Pokud by se vám nezobrazil průchod vůbec žádného paketu, je chyba na PC. Pokud se objeví alespoň na vstupu
eth0
, je problém s firewallem a podle toho, kde se ztrácejí poznáte, kde hledat.
telnet www.seznam.cz 80
a pripadne potom
GET / HTTP/1.0
?
Tiskni
Sdílej: