O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
# WM - pekwm # Prohlížeč obrázků - feh # Vypalovací software - cdrecord # Souborový manažer - mc # FTP klient - lftp # Video přehráváč - mplayer # Audio přehráváč - ncmpc # Webový prohlížeč - firefox # Komunikátor a protokol - silc # Firewall - OpenBSD PF # E-mailový klient - mutt # Virtual CD/DVD-ROM - ?
WM - ? Prohlížeč obrázků - digikam, picasa Vypalovací software - k3b Souborový manažer - gnomecommander, mc FTP klient - gnomecommander Video přehráváč - kaffeine Audio přehráváč - amarok Webový prohlížeč - opera Komunikátor a protokol - sim icq Firewall - nevedu E-mailový klient - gmail Virtual CD/DVD-ROM - nevedu
# WM - KDE # Prohlížeč obrázků - Gwenview # Vypalovací software - K3b (ked chcem len klikat), cdrecord, growisofs, mkisofs # Souborový manažer - Krusader, Midnight Commander # FTP klient - nepouzivam, sftp je rozhodne lepsie # Video přehráváč - mplayer, xine # Audio přehráváč - mplayer, amarok, xine # Webový prohlížeč - Bon Echo (Firefox), Konqueror, links, lynx # Komunikátor a protokol - irssi(irc), centericq(icq, jabber), irssi(silc) # Firewall - netfilter v jadre (iptables) # E-mailový klient - Thunderbird # Virtual CD/DVD-ROM - loop v jadre
mount -o loop
Tiskni
Sdílej: