Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
# WM - pekwm # Prohlížeč obrázků - feh # Vypalovací software - cdrecord # Souborový manažer - mc # FTP klient - lftp # Video přehráváč - mplayer # Audio přehráváč - ncmpc # Webový prohlížeč - firefox # Komunikátor a protokol - silc # Firewall - OpenBSD PF # E-mailový klient - mutt # Virtual CD/DVD-ROM - ?
WM - ? Prohlížeč obrázků - digikam, picasa Vypalovací software - k3b Souborový manažer - gnomecommander, mc FTP klient - gnomecommander Video přehráváč - kaffeine Audio přehráváč - amarok Webový prohlížeč - opera Komunikátor a protokol - sim icq Firewall - nevedu E-mailový klient - gmail Virtual CD/DVD-ROM - nevedu
# WM - KDE # Prohlížeč obrázků - Gwenview # Vypalovací software - K3b (ked chcem len klikat), cdrecord, growisofs, mkisofs # Souborový manažer - Krusader, Midnight Commander # FTP klient - nepouzivam, sftp je rozhodne lepsie # Video přehráváč - mplayer, xine # Audio přehráváč - mplayer, amarok, xine # Webový prohlížeč - Bon Echo (Firefox), Konqueror, links, lynx # Komunikátor a protokol - irssi(irc), centericq(icq, jabber), irssi(silc) # Firewall - netfilter v jadre (iptables) # E-mailový klient - Thunderbird # Virtual CD/DVD-ROM - loop v jadre
mount -o loop
Tiskni
Sdílej: