Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
grep 'PageSize\[3370 2383\]' *.*, tak to funguje a najde retezec, ale jakmile to dam do skriptu
#!/bin/bash for f in *.ps; do if [ `grep 'PageSize\[3370 2383\]' $f` ] then format="A0" else format="neni" fi echo $f-$format done, tak uz ne. Problem asi bude, ze ten radek, co najde grep vypada cely takto
" <</PageSize[3370 2383]>> setpagedevice"Vypis po probehnuti skriptu:
./reformat3: line 5: [: 2383]>>: binary operator expected a0.ps-neniMyslim ze man grep jsem precet cely a regularni vyrazy taky, ale porad me nic netrklo.
if [ "`grep 'PageSize\[3370 2383\]' $f`" ]
`echo ls`je to isté ako keby tam bolo
ls
[ string ]
se chape stejne jako [ -n string ]
, tedy podminka na nenulovou delku retezce (jinak z nej nezbude skutecne nic a [ si stezuje na chybejici poviny parametr). Proto jsou take potreba ty uvozovky kolem, aby prazdny vystup grepu byl chapan jako prazdny retezec. ALE, tohle cele je ponekud mimo, protoze grep sam o sobe vraci navratovy kod 0 (= true) prave tehdy, kdyz nasel hledany vyraz. Tedy hranate zavorky a zpetne uvozovky nepridaji nic navic.
if `grep 'PageSize\[3370 2383\]' "$f" &>/dev/null`(dá sa použiť aj parameter -q a -s)
if grep -qs "regexp..." "$f"; then
...
fi
/dev/null
samozřejmě použijeme -q
Pokud grep
neco grepne, vraci nulu. Ten test
je tam IMHO zbytecny.
for f in *.ps do format="neni" grep 'PageSize\[3370 2383\]' $f && format"A0" echo $f-$format done
/dev/null
.
grep 'PageSize\[3370 2383\]' $f > /dev/null && format"A0"
-q
, že?
Tiskni Sdílej: