Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
/etc/fstab
aby se mi automaticky pripojovala samba a slo do ni zapisovat. S pripojenim problem nemam, s kopirovanim ze samby tez ne, nicmene nemohu prijit na to, jak nastavit pripojeni pro zapis na samba disk (na serveru je to povoleno, protoze kdyz se na ni pripojim treba pres mc, tak zapisovani beha jak ma)
Moje nastaveni v fstab souboru mam nasledujici
//server/samba /mnt/samba smbfs username=novak,password=heslo,codepage=852, iocharset=utf8,umask=000,quiet,showexec 0 0dekuju
Ještě pro jistotu připomínám - po každé úpravě /etc/fstab restartovat sambu - /etc/init.d/samba restartTak to jsem nepochopil, proč restartovat Sambu? Samba server na PC2, které připojuji k PC1, nemusí ani běžet (maximálně je tam nainstalována kvůli klientovi). A na PC1 (které slouží jako Samba server), ke kterému se připojuje PC2, tak ani tam není potřeba restartovat Sambu (tedy pokud se dělají pouze úpravy na připojovaném PC2 ve
fstab
u.
Doufám, že jsem pochopil správně tazatelovu situaci.
/etc/samba/smbfstab
(či analogickém adresáři), přinejmenším heslo tak není viditelné komukoliv.
V tomto souboru si pak vystačím s následujícím k plné spokojenosti:
//server/sdileni /mnt/adresar smbfs username=uzivatel,password=heslo
Tiskni Sdílej: