Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
instaloval sem ALSA i OSS, a de jenom OSS
ale tak, ze jen Line IN, proste nejde prehrat MP3
pise, ze DEVICE /DEV/DSP RECOURCE BUSY
a ALSA se tvari, jako by tam nebyla (no such file ...)
jak to nakonfigurovat?
ano, je to emulace OSS
skoušel sem i nový ALSA 09rc7 a ty nešli
ani zkompilovat
a opravdu to vypadá na ARTS okupaci
protože tu chybu "resource busy" píše
ARTS server v nastavení GNOME
KDE mi nejde a XMMS nemam
co stim?
1. je to developerska verze ALSA driveru, tu chybu už si nepamatuju, ale pokusim se ji zjistit, pokud to bude důležité. Měla by tam bejt ALSA z puvodniho Binary386 CD1 Debianu.
2. Startuju GNOME 1.4 ale dou tam programy z KDE, nevim jak ale mam tam nabídky panelů KDE a v jednom znich je i SETTINGS/SOUND SERVER a to je ARTS. tam nastavuju CUSTOM DEVICE (/dev/) a vzork. frekvenci a taky typ ovladače (OSS, ALSA, NETWORK AUDIO), na ALSA píše že /DEV/DSP chybí (No such..) a na OSS píše "Device or resouce busy". Dyž zapnu KMIX tak když dam mute na PCM (Wave) a pak unmute, tak slyšim aktivaci zvuku. Divný je, že je tam napsáno zařízení CS4294 a ne CS46xx. GREP | DMESG píše že CS4294 je AC97codec!! přitom je v BIOSU vyplej.
3. nedaří se spustit KDE, v LOGu Xfree86 je chyba nahlášena u Generic mouse apodle toho se KDE okýnko zastaví u načítání myši, pak to spadne.
4. MPG123 a MPG123-OSS-3Dnow
dík za rady1. nove (rc7) ALSA baliky pro debian se daji najit na internetu (google). zkuste ty.
2. a) pokud vam jdou spustit v Gnome (nebo kdekoliv jinde) KDE aplikace, neni pravdepodobne problem ani s kcm ani s DCOP serverem. navic mys v X funguje. chyba musi byt nekde jinde (bohuzel nevim kde ).
b) spoustet arts server bez KDE nema myslim smysl. pouzivaji ho pouze KDE aplikace. pokud nechate arts vypnute, OSS emulace nefunguje?
navrhoval bych odstranit veskere ALSA baliky a zkusit to od zacatku. co se spousteni KDE tyce, kterou verzi mate nainstalovanou?
Tiskni
Sdílej: