raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.
Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také
… více »Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.26.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve středu 29. dubna 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 7. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj i uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večerních hodin. Hackday je určen všem zájemcům o praktickou práci s Linuxem na telefonech. Zaměří se na vývoj aplikací v userspace, například bankovní aplikace, zpracování obrazu z kamery nebo práci s NFC, i na úpravy
… více »LilyPond (Wikipedie) , tj. multiplatformní svobodný software určený pro sazbu notových zápisů, byl vydán ve verzi 2.26.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Byla vydána nová verze 11.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 237 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
The superblock could not be read or does not describe a correct ext2 filesystemTýkající se oddílu hda1 (mimochodem má pravdu, byl tam a je tam ext3). Systém mi navrhuje použití následujícího:
e2fsck -b 8193 deviceCož ovšem nefunguje (
Bad magick superblock), e2fsck se "spokojí" s parametrem 32768, kontrola proběhne, zeptá se na opravu chyb, to potvrdím => File system was modified, restartuju ... a stejný problém. Podotýkám, že veškerou kontrolu provádím s odpojeným hda1 (přes rescue CD).
K datům přístup mám, přimountovat ten oddíl není problém, proto jsem se pokusil je překopírovat na jiný oddíl, na hda1 vytvořit pomocí mkfs.ext3 nový filesystém a nakopírovat to zpět (možná je to blbost, nevím), ovšem při bootu stejný problém. Dochází mi nápady.
Mandriva 2007 (updatovaná "za běhu" ze sítě z minimální instalace MDV 2006), mám dostupnou instalačku MDV 2007.1 "Mini", takže bych základní systém nainstalovat mohl, nerad bych ale přišel o veškerá nastavení systému (v základní instalaci mi bůhvíproč nefungovaly Xka, míval jsem problémy s fonty atd.).
Napadá někoho, jak z toho ven?
Tiskni
Sdílej: