Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
echo "datum_a_cas" >> soubor
echo "datum" >> soubor_na_webudo vašeho restarteru. S tím že soubor_na_webu je cesta k souboru na vašem lokálním webserveru. Ale to by zapisovalo spouštění té aplikace a ne její pád...
$allowed_ip="192.168.0.1"; // adresa, ktera muze zapsat // Pokud je volano "write" z povolene IP zapis do logu jinak zobraz samotny log if($_GET["write"] and $_SERVER["REMOTE_ADDR"]==$allowed_ip) { file_put_contents("app.log",date("d.m.y - H:i")."\n",FILE_APPEND) } else { echo nl2br(file_get_contents("app.log")); }
$allowed_ip="moje.ip";
// Pokud je volano "write" z povolene IP zapis do logu jinak
zobraz samotny log
if($_GET["write"] and $_SERVER["REMOTE_ADDR"]==$allowed_ip) {
file_put_contents("app.log",date("d.m.y -
H:i")."\n",FILE_APPEND)
} else {
echo nl2br(file_get_contents("app.log"));
}
Ale co s nim?
Omlouvam se, jsem v mnoha ohledech zacatecnik
#!/bin/sh # zmena adresare na pracovni cd /opt/aplikace/bin # re-starter start() { # spoustim aplikaci aplikaceCoSeRestartuje # jakmile spadne (coz je prave ted), zapisuju na web wget -q http://domena.com/applog.php?write=1 -O /dev/null # volam znovu re-starter start } # volam re-starter startV PHP skriptu (viz. vyse) staci zmenit jen povolenou IP (aby ti tam nezapisovali vtipalkove) a snad cestu k souboru s logem.. Tot vse.
#!/usr/bin/env python import time, subprocess, os appdir = '/home/honza' prg1 = './prvni.py' prg2 = './druha.py' logfilename = 'restarty.log' os.chdir(appdir) subprocess.Popen(prg1) time.sleep(2) fw = file(logfilename, 'a') while True: time.sleep(1) prg2_process = subprocess.Popen(prg2) prg2_process.wait() fw.write(time.strftime("%d.%m.%y - %H:%M\n")) fw.flush()Tohle změní pracovní adresář, pustí první aplikaci, počká nějakou dobu, a pak stále pouští druhou aplikaci, přičemž časy pádů zaznamenává do souboru v tom formátu jak jsi chtěl. Pro jistotu volám flush() (kvůli bufferování), aby obsah logu byl vždy aktuální.
>
přepíše původní soubor
>>
připíše na konec
Takže tam zkus místo jednoho >
dát dvě >>
.
PS: Používej tag PRE pro výpis kódu, logu, ... - je to přehlednější.
echo
vypadalo:
echo "$(date "+%d.%m.%y %H:%M")<br>"
cd /opt/AdresarAplikace/bin&&(./JmenoAplikace&)&&sleep 2&&while sleep 1; do ./JmenoAplikace; echo $(date "+%d.%m.%y %H:%M") >> /srv/www/htdocs/restartlog.php; done
?
#!/bin/sh declare -i LT CT DT declare -i HOD MIN SEC LT=$(date +"%s") while : do sleep 1 ./JmenoAplikace CT=$(date +"%s") DT=$CT-$LT # DT=$CT-$LT+30 # ak sa ma zaokruhlovat na cele minuty LT=$CT SEC=$DT%60 MIN=$DT/60 HOD=$MIN/60 MIN=$MIN%60 STR="$(date "+%d.%m.%y %H:%M") - vydrzel " if [ "$HOD" -gt 0 ]; then STR="$STR $HOD hodin a "; fi STR="$STR $MIN minut bez padu" echo $STR >> /srv/www/htdocs/restartlog.php doneRiešenie by mohlo byť generovanie PHP súboru (a nie len textu) a tie dátumy/rozdiely by sa vygenerovali pomocou php až pri zobrazovaní.
cd /opt/AdresarAplikace/bin&&(./JmenoAplikace&)&&sleep 2&&while sleep 1; do ./JmenoAplikace; echo $(date "+%d.%m.%y %H:%M") >> /srv/www/htdocs/restartlog.php; done
??
me prave prijde, ze to je jine - protoze tam v tom scriptu nevidim treba to cd /opt/..........
Dekuji
#!/bin/sh cd /opt/AdresarAplikace/bin ./JmenoAplikace sleep 2 declare -i LT CT DT declare -i HOD MIN SEC LT=$(date +"%s") while : do sleep 1 ./JmenoDruheAplikace CT=$(date +"%s") DT=$CT-$LT+30 # ak sa ma zaokruhlovat na cele minuty LT=$CT SEC=$DT%60 MIN=$DT/60 HOD=$MIN/60 MIN=$MIN%60 STR="$(date "+%d.%m.%y %H:%M") - vydrzel " if [ "$HOD" -gt 0 ]; then STR="$STR $HOD hodin a "; fi STR="$STR $MIN minut bez padu" echo $STR >> /srv/www/htdocs/restartlog.php done #koniec
#!/usr/bin/python import mx.DateTime, os, subprocess, time appdir = '/opt/aplikace/bin' prg1 = './PrvniAplikace' prg2 = './PadajiciAplikace' logfilename = '/srv/www/htdocs/restartlog.php' def stopky(): old = mx.DateTime.now() while True: now = mx.DateTime.now() diff = now - old old = now h_diff = int(diff.hours) m_diff = diff.second diff_str = ' - vydrzel %d hod. %d min. bez padu.' %(h_diff, m_diff) now_str = now.strftime("%d.%m.%y - %H:%M") yield now_str, diff_str os.chdir(appdir) subprocess.Popen(prg1) time.sleep(2) fw = file(logfilename, 'a') for cas, rozdil in stopky(): fw.write(cas + rozdil + '\n') fw.flush() time.sleep(1) prg2_process = subprocess.Popen(prg2) prg2_process.wait()
Nes:~ # ./mangosstart2
-bash: ./mangosstart2: /usr/bin/python^M: bad interpreter: No such file or directory
Nes:~ #
python
a pokud ti odpoví bash: python: command not found.
, kontaktuj svého správce. Pokud tam je, změň první řádek na
#!/usr/bin/env python
<?php $output = shell_exec('grep JMENOPADAVEAPLIKACE /var/log/messages'); echo "<pre>$output</pre>"; ?>>vypis by se dale naporcoval podle predstav ... mohlo by se stat, ze to i bude fungovat, ma to nekolik predpokladu: - vas webovy server (asi apache) bezi s pravy uzivatele, ktery muze cist /var/log/messages - grep lezi nekde, kde to shell_exec prohledava - nasly by se i dalsi
Tiskni
Sdílej: