Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Predstavujem si to asi takto: Router ASUS WL-500gP BroadRange WiFi GW, ktorý ma 2xUSB 2.0 a vie sa spravat ako FTP server, nan napojene 100% HW rovnake PC - 6ks. Na jeden HDD by som nainstaloval komplet system Mandriva 2007 Free(na jednom z pocitacov), potom by som ho dal do externeho disku a zapojil do routra cez USB 2.0, v biose by som nastavil botovanie po sieti a predpokladam ze by si naslo ten disk a bootovalo by to. Kedze su vsetky pc rovnake malo by to fungovat pre vsetky PC a takto by som mohol mat bezdiskove pc, ktore by bootovali z jedneho disku, na ktory by mohli aj zapisovat, a dalej predpokladam ze keby som nastavil tak 50 prihlasovacich mien tak by sa vsetky tahali z toho disku ako keby to bol lokalny disk.
Viem ze sa toto da spravit cez jeden PC, ktory by bol server a cez LDAP, NIS atd. by to vsetko bezalo tak isto, ale som to skusal a stravil pri tom dost casu a nepodarilo sa mi ani len prihlasovanie cez LDAP alebo NIS, a uz vobec si neviem predstavit, ze by som spravil bezdiskove stanice. Toto co som tu popisal sa mi zda omnoho jednoduchsie.
Ak by ste mi k tomu vedeli povedat svoj nazor respektive poradit ci je moj postup spravny a bude fungovat budem vam mooc vdacny.
Tiskni
Sdílej: